Կանադայում երկու ամերիկացիների տուգանել են 16 000 դոլարի՝ COVID-19-ի դեմ պատվաստումների մասին կեղծ փաստաթղթեր ներկայացնելու համար, հայտնում է NYP-ն:
Կանադայի Հանրային առողջապահության (PHAC) գործակալության պաշտոնյաները յուրաքանչյուր ճանապարհորդի տուգանել են չորս անգամ՝ ընդհանուր 19 720 կանադական դոլարի:
Կեղծ փաստաթղթերը եղել են պատվաստումների եւ բացասական թեստերի մասին:
Հունվարին Կանադան ներկայացրել է ուղեւորությունների պահանջներ, որոնց համաձայն ժամանող ցանկացած ճանապարհորդ ինքնաթիռ բարձրանալուց առաջ պետք է ներկայացնի բացասական COVID թեստ: Բացի այդ, ինքնաթիռով ժամանող բոլոր ճանապարհորդները պետք է մնան կառավարության կողմից հաստատված հյուրանոցում՝ երեք գիշեր կամ մինչեւ կորոնավիրուսի թեստի բացասական արդյունքը:
Հյուրանոցում մնալը կարող է արժենալ ավելի քան 1500 կանադական դոլար: Գործակալությունը նաեւ ընդգծել է, որ բոլոր ճանապարհորդները պարտավոր են ճշմարիտ պատասխանել հարցերին, իսկ կեղծ տեղեկատվության տրամադրումը լուրջ իրավախախտում է:
Կանադայի սահմանապահ ծառայության գործակալությունը (CBSA) հայտարարել է, որ սերտորեն աշխատում է «ներքին եւ միջազգային գործընկերների» հետ` կեղծ փաստաթղթերի հայտնաբերման համար։

В Канаде двух американцев  оштрафовали  на 16 000 долларов  за предоставление поддельных документов о вакцинации COVID-19, сообщает NYP.
Должностные лица Агентства общественного здравоохранения Канады (PHAC) оштрафовали каждого путешественника четыре раза на общую сумму 19 720 канадских долларов.
Поддельные документы состояли из подтверждения прививок и отрицательных тестов.
В январе Канада ввела требования о поездках, согласно которым любой прибывающий путешественник должен предоставить отрицательный тест на COVID перед посадкой в самолет. Кроме того, все путешественники, прибывающие самолетом, должны оставаться в одобренном правительством отеле на три ночи или до тех пор, пока они не получат отрицательный результат теста на COVID.
Проживание в отеле может стоить более 1500 канадских долларов. В агентстве также подчеркнули, что все путешественники обязаны отвечать на вопросы правдиво, а предоставление ложной информации является серьезным правонарушением.
Канадское агентство пограничной службы (CBSA) заявило, что оно тесно сотрудничает с «внутренними и международными партнерами» для обнаружения фальсифицированных документов.