Իրանի գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին Իրանի պետական ռադիոհեռուստատեսության լրատվական գործակալությանը (IRIB) տված հարցազրույցում, Հայաստանի տարածքում Արաքս գետի ջրի աղտոտման մասին ասել է. «Հայաստան կատարած իմ վերջին այցի ընթացքում ամենակարևոր հարցերից մեկը Արաքս գետի աղտոտվածությունն էր, որը ես քննարկեցի այս երկրի պաշտոնյաների հետ»: Այս մասին հաղորդում է Pars Today-ը:
Մոնթազերին հավելել է, որ հանդիպումների ժամանակ որոշվել է ստեղծել հատուկ հանձնաժողով, որն ուսումնասիրելու է Իրանում և Հայաստանում Արաքսի աղտոտվածությունը:
«Արաքս գետի հարցը կարևոր է երկու երկրների համար և մենք վճռական ենք այս խնդիրը հետապնդելու մինչև ցանկալի արդյունքին հասնելը»,-ասել է Իրանի գլխավոր դատախազը։
Նշվում է, որ Արաքսի երկարությունը 1072 կմ է: Արաքս գետը վերջին տարիներին աղտոտվել է Հայաստանի տարածքում գետը լցվող կեղտաջրերի հետևանքով:

One of the key issues during my recent visit to Armenia was the Araks River pollution, which I discussed with the officials of this country. Iranian Prosecutor General Mohammad Jafar Montazeri told this to the state-run Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB), Pars Today reported.
Montazeri added that during these meetings it was decided to set up a special commission to study the Araks River pollution in both Iran and Armenia.
"The issue of the Araks River is important for both countries, and we are determined to pursue this issue until the desired result is achieved," said the Iranian prosecutor general.