Իրանի գլխավոր դատախազ Մոհամմադ Ջաֆար Մոնթազերին Իրանի պետական ռադիոհեռուստատեսության լրատվական գործակալությանը (IRIB) տված հարցազրույցում, Հայաստանի տարածքում Արաքս գետի ջրի աղտոտման մասին ասել է. «Հայաստան կատարած իմ վերջին այցի ընթացքում ամենակարևոր հարցերից մեկը Արաքս գետի աղտոտվածությունն էր, որը ես քննարկեցի այս երկրի պաշտոնյաների հետ»: Այս մասին հաղորդում է Pars Today-ը:
Մոնթազերին հավելել է, որ հանդիպումների ժամանակ որոշվել է ստեղծել հատուկ հանձնաժողով, որն ուսումնասիրելու է Իրանում և Հայաստանում Արաքսի աղտոտվածությունը:
«Արաքս գետի հարցը կարևոր է երկու երկրների համար և մենք վճռական ենք այս խնդիրը հետապնդելու մինչև ցանկալի արդյունքին հասնելը»,-ասել է Իրանի գլխավոր դատախազը։
Նշվում է, որ Արաքսի երկարությունը 1072 կմ է: Արաքս գետը վերջին տարիներին աղտոտվել է Հայաստանի տարածքում գետը լցվող կեղտաջրերի հետևանքով:

Генеральный прокурор Ирана Мохаммад Джафар Монтазери в интервью иранскому государственному информагентству телерадиовещания (IRIB) сказал о загрязнении воды реки Аракс на территории Армении следующее: «В ходе моего последнего визита в Армению одним из самых важных вопросов стало обсуждение загрязнения реки Аракс, которое я обсудил с чиновниками этой страны». Об этом пишет Pars Today.
Монтазери добавил, что во время встреч было решено создать специальную комиссию, которая будет изучать загрязненность Аракса в Иране и Армении.
«Вопрос реки Аракс важен для обеих стран, и мы решительно настроены решать эту проблему до достижения желаемого результата», - сказал генпрокурор Ирана.
Протяженность Аракса 1072 км. Река Аракс в последние годы была загрязнена в результате сточных вод, впадающих в реку на территории Армении.