Դատարանում փաստաբանների կողմից իմ պաշտպանության համար պայմաններ չեն ստեղծվել: Այս մասին դատական նիստին հայտարարեց նախկին փոխվարչապետ, այժմ պատգամավոր Արմեն Գեւորգյանը:
Ինչպես արդեն հաղորդվել էր, փաստաբաններից մեկը երեքշաբթի օրերին զբաղված է եւ չի կարող ներկա լինել նիստին, սակայն ամեն անգամ, երբ նա դատարանից խնդրում է հետաձգել նիստը, դատարանը համառորեն հրաժարվում է դա անել: Երկրորդ փաստաբան Լուսինե Սահակյանը խնդրում է տրամադրել գործի նյութերը եւ ժամանակ՝ դրանց ծանոթանալու համար: Այս գործով դատարանը նույնպես մերժում է: Արդյունքում, այսօրվա նիստին Գեւորգյանը հայտնվեց առանց փաստաբանների:
«Իմ պաշտպանները, մասնավորապես՝ Սահակյանը, բազմիցս խնդրել են տրամադրել նյութերը՝ դրանց հետ ծանոթանալու համար: Փաստաբաններն այստեղ են ոչ թե ներկա լինելու, այլ պաշտպանվելու համար»,- ընդգծեց Գեւորգյանը՝ նշելով, որ դատարանը հրաժարվում է բավարարել փաստաբան Կոչուբաեւի խնդրանքը եւ հետաձգել նիստերի օրը: «Դուք ձեւացնում եք, որ սա ամենակարեւոր գործընթացն է: Կարծում եմ՝ դատավորը պարտավոր է պայմաններ ստեղծել փաստաբանների աշխատանքի համար: Անկախ նրանից, թե որքան ժամանակ է ընթանում գործընթացը: Ես խնդրում եմ ձեզ ստեղծել պայմաններ, որպեսզի փաստաբանները լիովին պաշտպանեն իմ իրավունքները: Թեեւ դատարանն արդեն բազմիցս խախտել է իմ՝ որպես քաղաքացու եւ պատգամավորի իրավունքները»,- շեշտեց Գեւորգյանը՝ հիշեցնելով, որ դատարանի գործողությունների պատճառով չի կարողանում մասնակցել ԵԽԽՎ աշխատանքներին: «Սա պետք է անհանգստացնի ոչ միայն ինձ, այլեւ դատախազներին, որոնք պետք է պաշտպանեն պետության իրավունքները»,- ասաց նա:
Դատավորը հարցրեց՝ արյդո՞ք կարելի է եզրակացնել, որ Սահակյանն այդ պատճառով չի եկել: «Ոչ Ես ասացի, որ սա իմ կարծիքն է, եւ խնդրում եմ իմ կարծիքը ուրիշներին չվերագրել»,- պատասխանեց Գեւորգյանը:
Նա տեղեկություն ունի՞ փաստաբանի բացակայության պատճառների մասին: «Ոչ, եւ ես չեմ պատրաստվում պարզել: Ամեն դեպքում, կան հանգամանքներ, որոնք խանգարում էին նրան գալ»,- պատասխանեց Գեւորգյանը:
«Ի՞նչն է ձեզ խանգարում զանգահարել»,- հարցրեց դատավորը: «Ի՞նչն է խանգարում դատական ապարատին դա անել»,- հակադարձեց Գեւորգյանը:
«Դուք անօրինական կերպով ոտնահարում եք իմ իրավունքները, իսկ հիմա խնդրում եք ինձ զանգահարել: Անեիք դա մինչեւ նիստը, պարզեիք»,- ասաց Գեւորգյանը:

В суде не созданы условия для моей защиты адвокатами. Об этом заявил бывший вице-премьер, ныне депутат Армен Геворкян на заседании суда.
Как сообщалось ранее, один из адвокатов занят по вторникам и не имеет возможноси присутствовать на заседании, однако каждый раз просит суд перенести, суд упорно отказывается сделать это. Второй адвокат, Лусине Саакян, просит предоставить материалы дела и время для ознакомления с ними. Суд и в этом случае отказывается. В итоге на сегодняшнем заседании Геворкян оказался без адвокатов.
«Мои защитники, в частности Саакян, уже который раз просит предоставить материалы, чтобы ознакомиться с ними. Адвокаты тут не для присутствия, а для защиты», - подчеркнул Геворкян, констатировав, что суд отказывается удовлетворить просьбу адвоката Кочубаева и перенести день заседаний. «Вы делаете вид, что это важнейший процесс. Полагаю, судья обязан создать условия для работы адвокатов. Независимо от того, сколько времени шел процесс. Прошу создать условия для полноценной защиты адвокатами моих прав. Хотя суд уже сколько раз нарушал мои права как гражданина и депутата», - подчеркнул Геворкян, напомнив, что из-за действий суда не имеет возможности участвовать в работе ПАСЕ. «Это должно беспокоить не только меня, но и прокуроров, которые должны защищать права государства», - заметил он.
Судья поинтересовалась, можно ли сделать вывод, что Саакян не пришла по этой причине. «Нет. Я сказал, что это мое мнение, и прошу не приписывать мое мнение другим лицам», - ответил Геворкян.
Есть ли у него сведения о причинах отсутствия адвоката? «Нет и не собираюсь выяснять. Во всяком случае, есть обстоятельства которые помешали ей прийти», - ответил Геворкян.
«Что мешает вам позвонить?», - спросила судья. «А что мешает аппарату суда сделать это?», - парировал Геворкян.
«Вы незаконно нарушаете мои права, а сейчас просите позвонить. Сделали бы до заседания, выяснили бы», - отметил Геворкян.