Թուրքական ոստիկանությունը ձերբակալել է Անկարայում կանանց հիգիենայի միջեցների թանկացման դեմ պայքարող մի քանի կանանց, հայտնում է T24 լրատվական կայքը։
Կանայք ձերբակալվել են ոստիկանների կողմից՝ կապված հիգիենիկ միջադիրներն ու տամպոնները անվճար դարձնելու կոչի հետ՝ պատճառաբանելով վերջերս այդ ապրանքների 50 տոկոսով թանկացումը:
«Միջադիրները, տամպոնները շքեղություն չեն, այլ տարրական կարիք», «Մենք չենք լռի, չենք վախենա, չենք ենթարկվի», վանկարկել են ցուցարարները։
Ըստ կառավարության տվյալների՝ անցյալ ամիս Թուրքիայում ինֆլյացիան հասել է 36 տոկոսի, ինչը ինֆլյացիայի ամենակտրուկ աճն է մոտ 20 տարվա ընթացքում:
Շատ հիմնական ապրանքների՝ բանջարեղենի եւ կանանց հիգիենայի միջոցների գները բարձրացել են ավելի քան 50 տոկոսով, ինչի հետեւանքով բնակչությունը չի կարողանում բավարարել իր հիմնական կարիքները:
Կանանց իրավունքների պաշտպան Mor Dayanışma խումբը ձերբակալությունների հետ կապված հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ ցուցարարներին թույլ չեն տվել երթով շարժվել դեպի խորհրդարան։ «Անհապաղ ազա՛տ արձակեք մեր ընկերներին»,-Twitter-ում գրել է խումբը։

Turkish police have detained several women protesting against the rising price of feminine hygiene products in front of the parliament in Ankara, T24 reported.
The women were detained by police over their call for free sanitary pads and tampons, citing a recent 50 percent price increase in these products.
Inflation in Turkey last month exceeded 36 percent, the sharpest jump in inflation in nearly 20 years, according to government data.
The prices of many basic products, such as vegetables and feminine hygiene products, have risen more than 50 percent, leaving the population unable to meet their basic needs.
The women's rights group Mor Dayanışma issued a statement on the detentions, saying that protesters were not allowed to march to parliament and urged to release their friends immediately.