Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր` հուլիսի 22-ին իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանում Թաիլանդի Թագավորության նորանշանակ դեսպան Չալերմպոլ Թանչիտը (նստավայրը՝ Մոսկվա):
Նախագահի մամուլի գրասենյակից NEWS.am-ին հայտնում են, որ նախագահը շնորհավորել է դեսպանին` մեր երկրում դիվանագիտական առաքելությունն սկսելու կապակցությամբ եւ մաղթել հաջողություններ: Սերժ Սարգսյանը վերահաստատել է Հայաստանի շահագրգռվածությունը` Թաիլանդի հետ բազմաբնույթ հարաբերությունները զարգացնելու եւ ամրապնդելու գործում: «Մեր երկու երկրները շուրջ 20 տարի է դիվանագիտական հարաբերություններ ունեն, եւ այդ ընթացքում եղել են բարձր մակարդակի փոխայցելություններ, որոշակի աշխատանք է իրականացվել երկկողմ կապերն ամրապնդելու ուղղությամբ: Մենք պատրաստակամ ենք եւ շահագրգիռ` շարունակելու զարգացնել Թաիլանդի Թագավորության հետ քաղաքական երկխոսությունը, հարաբերությունները` տնտեսության, առեւտրի եւ մշակույթի ոլորտներում»,-ասել է Սերժ Սարգսյանը:
Երկուստեք կարեւորվել է անհրաժեշտ իրավապայմանագրային դաշտի ձեւավորումը, որը կխթանի հարաբերությունների զարգացումը ոչ միայն կառավարական մակարդակով, այլ նաեւ` մասնավոր հատվածում:
Դեսպան Չալերմպոլ Թանչիտը նշել է, որ հաջորդ այցը Երեւան նախատեսում է սեպտեմբերին` Հայաստանի անկախության 20-ամյակի տոնակատարությանը մասնակցելու առիթով եւ մտադիր է այցելել իր երկրի մշակույթի ոլորտի ներկայացուցիչներից կազմված պատվիրակության հետ միասին ու արդեն իսկ որոշակի քայլեր ձեռնարկել այդ ոլորտում համագործակցության ուղղությամբ:

22 июля президенту Армении Сержу Саргсяну свои верительные грамоты вручил новоназначенный посол Королевства Таиланда в Армении Чалермпол Танчит (резиденция в Москве).
Как сообщили Новости Армении – NEWS.am в пресс-службе президента Армении, глава государства поздравил посла в связи с началом дипломатической миссии в нашей стране и пожелал успехов. Серж Саргсян подтвердил заинтересованность Армении в деле развития и укрепления разносторонних отношений с Таиландом.
«Между нашими странами уже около 20 лет существуют дипломатические отношения, и в течение этого времени было множество взаимных визитов на высшем уровне, проведена определенная работа для укрепления двухсторонних связей. Мы готовы и заинтересованы в продолжении развития политического диалога с Королевством Таиланда, взаимоотношений в сфере экономики, торговли и культуры», - сказал Серж Саргсян.
Обеими сторонами была придана важность формированию необходимого договорно-правового поля, которое стимулировало бы развитие отношений не только на правительственном уровне, но и в частном секторе.
Посол Чалермпол Танчит отметил, что его следующий визит в Ереван предусматривается в сентябре по случаю участия в праздновании 20-летия независимости Армении, и он намерен посетить город вместе с делегацией своей страны, состоящей из представителей сферы культуры, и им уже предприняты определенные шаги в направлении сотрудничества в данной сфере.