«Իհարկե, Հայաստանի կառավարությունը գիտակցում է ամբողջ պատասխանատվությունը, բայց թվում է, որ զգուշավորությունը պակասում է, թվում է, թե իրավիճակը մինչեւ վերջ հաշվարկված չէ»,-այս մասին Ստեփանակերտում հայտարարել է պատմաբան, ՀՅԴ անդամ Վահրամ Բալայանը՝ մեկնաբանելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը։
«Մեծ տերությունները փորձում են անջատել մեզ՝ Սփյուռքը, Հայաստանը եւ Ղարաբաղը։ Այդ պարագայում մեզ հաղթել ավելի հեշտ կլինի։ Պառակտումը անթույլատրելի է։ Վերջերս տեղի ունեցած պատերազմը եւս մեկ անգամ ցույց տվեց, որ բոլոր հարցերը կարելի է լուծել միացյալ կամքի առկայության դեպքում»,-ասել է նա։ Ընդ որում՝ Վահրամ Բալայանը նշել է, որ իր տեսակետով, մեծ տերությունները ձգտում են բաժանել նաեւ Ադրբեջանն ու Թուրքիան։
Սկզբունքորեն Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորմանը դեմ չլինելով՝ պատմաբանը խորհուրդ է տալիս աչալուրջ լինել, «յոթ անգամ չափել, մեկ անգամ կտրել»։
Նրա խոսքով՝ այսօր օգտագործվում է Սփյուռքի ներուժի ընդամենը 2-5%-ը, եւ տվյալ հարցում Հայաստանը եւ ԼՂՀ-ն դեռ շատ գործ ունեն անելու։

«Конечно, армянское руководство осознает всю ответственность, но, кажется, не хватает осторожности, кажется, что ситуация не просчитана до конца», заявил в Степанакерте историк, член АРФ «Дашнакцутюн» Ваграм Балаян, комментируя процесс налаживания армяно-турецких отношений.
«Великие державы пытаются разделить нас – Диаспору, Армению и Карабах. В таком случае легко можно будет справиться с нами. Раскол недопустим. Недавняя война еще раз показала, что все вопросы можно решать при наличии единой воли», – сказал он. При этом Ваграм Балаян отметил, что по его наблюдениям, великие державы стремятся также оторвать Азербайджан от Турции.
Будучи в принципе не против налаживания отношений с Турцией и Азербайджаном, историк советует быть при этом бдительным, «семь раз отмерить, один раз отрезать».
По его словам, на сегодня используется лишь 2-5% потенциала диаспоры, и в данном вопросе Армении и Нагорному Карабаху многое еще предстоит сделать.