Չորքոտանի դեղին-սեւ ռոբոտն օգնում է բարելավել Իտալիայի ամենահայտնի հնագիտական ​​վայրերից մեկի՝ Պոմպեյի ավերակների կառավարումը, հաղորդում է Reuters-ը։
Spot կոչվող ռոբոտը, որը մշակվել է ամերիկյան Boston Dynamics ընկերության կողմից, ավելի լայն նախագծի մի մասն է, որն օգնում է վերահսկել աշխատանքը Պոմպեյի տարածքում եւ բարելավել դրա անվտանգությունը:
Նպատակն է «բարելավել եւ՛ առկա ավերակների մոնիթորինգը, եւ՛ վերականգնվող տարածքներում աշխատանքները։
Spot-ը նաեւ կուղարկվի գողերի կողմից փորված ստորգետնյա թունելներ՝ հնագույն քաղաք ներթափանցելու եւ արտեֆակտներ գողանալու համար:
«Մենք ցանկանում ենք փորձարկել այս ռոբոտները ստորգետնյա թունելներում»,- ասել է պարկի գործադիր տնօրեն Գաբրիել Ցուխտրիգելը՝ հավելելով, որ կարեւոր է վերահսկել թունելներում անվտանգության պայմանները:

Четвероногий желто-черный робот будет осматривать древние руины Помпеи и помогать в улучшении управления одним из самых известных археологических памятников Италии, передает Reuters.
Робот под названием Spot, разработанный американской компанией Boston Dynamics, является частью более широкого проекта по использованию технологий, помогающих контролировать работу на объекте в Помпеях и повышать его безопасность.
Цель состоит в том, чтобы «улучшить как мониторинг существующих (руин), так и знание хода работ на восстанавливаемых или реставрируемых территориях и, следовательно, управлять безопасностью объекта, а также рабочих.
Spot также будет отправлен в подземные туннели, вырытые ворами, чтобы проникнуть в древний город и украсть артефакты.
«Мы хотим испытать этих роботов в подземных туннелях», — сказал генеральный директор парка Габриэль Цухтригель, добавив, что крайне важно следить за условиями безопасности в туннелях.