Ապրիլի 2-ին Փարիզի մերձակա Լե Լիլա քաղաքում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 107-րդ տարելիցին նվիրված հիշատակի արարողություն։ Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունից:
Ելույթներով հանդես եկան Լէ Լիլայի քաղաքապետ Լիոնել Բենարուսը, Ֆրանսիայում Հայաստանի դեսպանության երկրորդ քարտուղար Տիգրան Բաղդասարյանը, ֆրանսահայ ԱՆԻ կազմակերպության նախագահ Աիդա Ասադուրյանը և ճանաչված պատմաբան Կլոդ Մութաֆյանը։ Ներկա էին Սեին-Սեն-Դընի դեպարտամենտի խորհրդի ու պրեֆեկտուրայի ղեկավար պաշտոնյաներ և ֆրանսահայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Միջոցառման ընթացքում հնչեցին Հայաստանի ու Ֆրանսիայի օրհներգները։ Արնուվիլի հայկական եկեղեցու հոգևոր հայր Մանուել Հովհաննիսյանի կողմից կատարվեց աղոթք՝ ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի։ Հնչեցին հայկական դուդուկով կատարումներ և Կոմիտասի մի շարք ստեղծագործություններ։

Памятная церемония, приуроченная к 107-й годовщине Геноцида армян, состоялась 2 апреля в городе Ле-Лила в окрестностях Парижа. Об этом сообщает посольство РА во Франции.
Во время церемонии выступили мэр Ле Лила Лионель Бенарус, второй секретарь посольства Армении во Франции Тигран Багдасарян, председатель франко-армянской организации АНИ Аида Асадурян и известный историк Клод Мутафян. На церемонии присутствовали председатели Совета и префектуры департамента Сен-Сен-Дени и представители франко-армянской общины.
На мероприятии прозвучали гимны Армении и Франции. Молитву в память о жертвах Геноцида вознес духовный отец Армянской церкви в Арнувиле Мануэль Ованнисян. Прозвучали ряд произведений Комитаса в исполнении армянского дудука.