ԱՄՆ կոնգրեսական, Հանրապետական կուսակցության անդամ Ջին Շմիդտի վրայից հանվել են Ամերիկայի թուրքական կոալիցիայից 500 հազար դոլար «նվեր» ստանալու վերաբերյալ մեղադրանքները: Ավելի վաղ Շմիդտի դեմ մեղադրանք էր ներկայացվել 500 հազար դոլար ստանալու համար, որը նա կարգադրել է հետ վճարել Օհայո նահանգի Հանրապետական կուսակցության բաժանմունք, հաղորդում է USA Today-ը:
«Ես ուրախ եմ, որ գործն անցյալում է մնացել: Ես միշտ ցանկացել եմ ճիշտ վարվել, իսկ համբերությունն այդժամ շատ է օգնում մարդուն»,-ասել է Շմիդտը:
Հիշեցնենք, որ Շմիդտը բազմամյա դատական քաշքշուքների մեջ է Օհայո նահանգի կոնգրեսական դեմոկրատ Դավիթ Գրիգորյանի հետ: Գրիգորյանը մեղադրել է Շմիդտին Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու համար թուրքական լոբբիից «արյունոտ փողեր» ստանալու մեջ: Դրա համար Շմիդտը Գրիրգորյանին դատի էր տվել:
Իր հերթին, Գրիգորյանը բողոք էր ներկայացրել Կոնգրեսի էթիկայի օֆիս` մեղադրելով Շմիդտին Ամերիկայի թուրքական կոալիցիայից անօրինական օգնության ձեռքբերման մեջ: Օֆիսը պարզել է, որ 500 հազար դոլարը Շմիդտին վճարվել է իրավաբանական ծառայության ծախսերը փակելու մեջ:
Կոնգրեսի կարգադրել է Շմիդտիօն կարգավորումներ մտցնել 2009 եւ 2010 թթ. ֆինանսական հռչակագրի մեջ եւ դատական ծախսերը ճանաչել է որպես չվճարված պարտք:

WASHINGTON, DC. - Congresswoman from Republican Party Jean Schmidt is acquitted of receiving a “gift” of $500 thousand dollars from Turkish Coalition of America. Earlier Schmidt was charged with getting $500 thousand, which she directed back to Ohio Republican Party funds.
“I’m glad that the matter is left behind. I always wanted to do the right thing and patience sometimes helps people,” said she.
Earlier Shmidt has been engaged in a long battle with a Democrat candidate for Congress from Ohio David Krikorian.
Krikorian accused Schmidt of obtaining "bloody money" from the Turkish lobby in return of denying the fact of Armenian Genocide. In June 2010 Schmidt sued Krikorian in civil court, asking for a total of $6.8 million in damages.
In turn, Krikorian filed a complaint with ethics office of the Congress, accusing Schmidt of illegally receiving aid from the Turkish Coalition of America. Office revealed that $ 500 thousand were paid to Schmidt for reimbursement for attorneys.
The office declared that Schmidt is responsible for paying the full $500,000 in legal fees as an unpaid debt.