Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանը ցանկանում է Թուրքիա-Սերբիա-Բոսնիա եւ Հերցեգովինա գագաթաժողով անցկացնել, Սերբիայի ղեկավար Ալեքսանդր Վուչիչը պատրաստակամություն է հայտնել, հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն։
«Մեր առաջնորդը ցանկանում է հարմար ժամանակ Թուրքիա-Սերբիա-Բոսնիա եւ Հերցեգովինա գագաթաժողով անցկացնել։ Մեր շփումների ժամանակ նման պատրաստակամություն հայտնել է Սերբիայի առաջնորդ Ալեքսանդր Վուչիչը»,- շաբաթ օրը կայացած մամուլի ասուլիսում ասել է Չավուշօղլուն։
Բոսնիա եւ Հերցեգովինան Հարավսլավիայից անջատվելու մասին հայտարարել է 1992 թվականին, որից հետո հանրապետությունում պատերազմ է սկսվել բոսնիացի մահմեդականների, սերբերի եւ խորվաթների մասնակցությամբ, որը տեւել է մինչեւ 1995 թվականը։ Զոհերի ստույգ թիվը պաշտոնապես չի հաստատվել, տարբեր աղբյուրներ նշում են ավելի քան 100 000 մարդու մասին։ Միջազգային հանրության մասնակցությամբ ստորագրվել է Դեյտոնի խաղաղության համաձայնագիրը, ձեւավորվել են երեք կազմավորումներ՝ ԲՀ Դաշնություն, Սերբական Հանրապետություն եւ Բրչկո հատուկ շրջան։ Պետության գլխին երեք հոգուց բաղկացած նախագահություն է՝ մեկական ներկայացուցիչ սերբերից, խորվաթներից եւ բոսնիացիներից (բոսնիացի մահմեդականներից):

"At a convenient time, our leader wants to hold a Turkey-Serbia-Bosnia-Herzegovina summit. In our contacts, Serbian leader Aleksandar Vucic has expressed such readiness," Cavusoglu said at a press conference on Saturday.
Bosnia and Herzegovina announced its secession from Yugoslavia in 1992, after which a war involving Bosnian Muslims, Serbs and Croats broke out in the republic and lasted until 1995. The exact number of victims is not officially established, various sources put the figure over 100 thousand people. With the participation of the international community, the Dayton Agreement was signed and three entities were formed - Federation of Bosnia and Herzegovina, the Republika Srpska, and the Brcko Special District. The state is headed by a three-member presidium, with one representative each from Serbs, Croats and Bosniaks (Bosnian Muslims).