Վերլուծաբանները տարակուսած են, թե որքան ցածր կարող է ընկնել եվրոն՝ վերջին 20 տարվա մեջ առաջին անգամ դոլարի հետ հավասարվելուց հետո: Ի վերջո, էներգակիրների գների աճը եւ ինֆլյացիան նվազեցնում են կենսամակարդակը, ինչի հետ կապված կարող է առաջանալ քաղաքական գին, որը պետք է վճարել, գրում է Politico-ն:
Երեքշաբթի օրը եվրոն 20 տարվա ընթացքում առաջին անգամ համարժեքության է հասել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ։ Վերջին անգամ եվրոն դոլարից պակաս արժեցել է 2002 թվականին։
Տարեսկզբից միասնական արժույթը կորցրել է իր արժեքի ավելի քան 10 տոկոսը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ։ Դա արագ անկում էր, որը մասամբ պայմանավորված էր ուկրաինական պատերազմի պատճառով եվրոգոտում աճի հեռանկարների վատթարացմամբ եւ դոլարի` որպես ապահով արժույթի պահանջարկի ավելացմամբ:
Բայց ոչ բոլորը սա կընդունեն որպես վատ լուր: Ընկնող արժույթի անկումն ունի իր առավելությունները, այն է՝ արտահանումը դառնում է ավելի էժան եւ գրավիչ։ Բայց տնտեսական հարցերով եվրահանձնակատար Պաոլո Ջենտիլոնին զգուշացրել է, որ «սխալ» կլինի տեսնել եվրոյի անկումը նման պայմաններում:
«Իհարկե, սա խթանում է արտահանման հնարավորությունները, բայց մենք պետք է նայենք նաեւ այս մետաղադրամի բացասական կողմին»,- ասել է նա։
Թույլ եվրոն թանկացնում է ներմուծումները՝ ավելացնելով ինֆլյացիոն ճնշումները։ Քաղաքական գործիչներից մեկը, որը նախազգուշացրել է այս ռիսկի մասին, ԵԿԲ Կառավարիչների խորհրդի անդամ Ֆրանսուա Վիլռուա դե Գալյոն է: Այս տարվա սկզբին նա զգուշացրել էր, որ կենտրոնական բանկը «ուշադրությամբ կհետեւի արդյունավետ փոխարժեքի զարգացումներին՝ որպես ներմուծվող ինֆլյացիայի կարեւոր գործոն»: «Չափազանց թույլ եվրոն կհակասի գների կայունության մեր նպատակին»,- հավելել է նա:
Վերլուծաբանները զգուշացնում են, որ եվրոն, հնարավոր է, չի հասել հատակին, հաշվի առնելով այն շարունակական ռիսկը, որ Ռուսաստան գազի մատակարարումների դադարեցումը կարող է հանգեցնել տարածաշրջանում խորը անկման:
Ոմանք ենթադրում են, որ եվրոն կարող է իջնել մինչեւ 90 ԱՄՆ ցենտի, եթե Ռուսաստանը չվերագործարկի «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարը:
Այս սցենարն իր հերթին կարող է զգալիորեն սահմանափակել տոկոսադրույքները բարձրացնելու ԵԿԲ-ի հնարավորությունը, ինչը նա դեռ չի արել։ Ակնկալվում է, որ հուլիսի 21-ին նա կբարձրացնի բազային տոկոսադրույքները 25 բազիսային կետով, իսկ սեպտեմբերին, հնարավոր է, հայտարարի ավելի շատ բարձրացման մասին:
Միեւնույն ժամանակ, դոլարը շահում է, քանի որ ներդրողները շտապում են դեպի ԱՄՆ պետական պարտատոմսեր՝ որպես ապահովագրություն տնտեսական եւ քաղաքական անորոշությունից:

Аналитики задаются вопросом, насколько низко может упасть евро, после того как впервые за 20 лет курс евровалюты сравнялся с долларом. В конечном счете, поскольку стремительный рост цен на энергоносители и инфляция снижают уровень жизни, в связи с чем может возникнуть политическая цена, которую придется заплатить, пишет Politico.
Во вторник евро ненадолго достиг паритета по отношению к доллару США впервые за 20 лет. В последний раз евро стоил меньше доллара в 2002 году.
Единая валюта потеряла более 10 процентов своей стоимости по отношению к доллару США с начала года. Это было быстрое падение, отчасти вызванное ухудшением перспектив роста в еврозоне из-за войны  в Украине и усилением спроса на доллар как на валюту-убежище.
Но  не все сочтут это плохой новостью. У падающей валюты есть свои преимущества, а именно то, что экспорт становится дешевле и привлекательнее. Но еврокомиссар по экономике Паоло Джентилони предупредил, что было бы «ошибкой» видеть падение евро в таких условиях.
«Конечно, это стимулирует экспортные возможности, но мы должны смотреть и на отрицательную сторону этой медали», — сказал он.
Слабый евро делает импорт более дорогим, усиливая инфляционное давление. Одним из политиков, предупредивших об этом риске, является член Совета управляющих ЕЦБ Франсуа Вильруа де Гальо. Ранее в этом году он предупредил, что центральный банк «будет внимательно следить за изменениями эффективного обменного курса как важного фактора импортируемой инфляции». «Слишком слабый евро будет противоречить нашей цели стабильности цен», — добавил он.
Аналитики предупреждают, что евро, возможно, не достиг своего дна, учитывая сохраняющиеся риски того, что прекращение поставок газа в Россию может привести к глубокой рецессии в регионе.
Некоторые предполагают, что евро может упасть до 90 центов США, если Россия не перезапустит газопровод «Северный поток-1».
Этот сценарий, в свою очередь, может значительно ограничить способность ЕЦБ повышать процентные ставки, чего он еще не сделал. Ожидается, что он поднимет базовые ставки на 25 базисных пунктов 21 июля, и, возможно, объявит о еще большем повышении в сентябре.
В то же время доллар получает выгоду, поскольку инвесторы спешат вложиться в государственные облигации США в качестве страховки от экономической и политической неопределенности.