Թուրքիայի կառավարությունը չի կարողացել նվազեցնել մակրոտնտեսական եւ ֆինանսական կայունության ռիսկերը, հայտնում է Fitch Ratings-ը։
Անցյալ տարվա սեպտեմբեր-դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում 500 բազիսային կետով տոկոսադրույքի նվազեցումը, ներառյալ նոր պաշտպանված արտարժույթով ավանդները, չեն հասել իրենց նպատակին, ասվում է Fitch-ի զեկույցում:
«Ավելի ու ավելի միջամտողական եւ անկանխատեսելի քաղաքականությունը կարող է էլ ավելի խաթարել վստահությունը երկրի ներսում եւ արտաքին ֆինանսավորման հասանելիությունը, քանի որ իշխանությունները նախկինի պես կենտրոնացած են աճի բարձր տեմպերը պահպանելու վրա՝ չնայած արտաքին ֆինանսների վրա անդրադարձող բարդ արտաքին միջավայրին եւ աճող մակրոտնտեսական անհամաչափ աճին»,- նշում է Fitch-ը:
Fitch-ը անցյալ շաբաթ Թուրքիայի սուվերեն պարտքի վարկանիշը «B+»-ից իջեցրել է մինչեւ «B», ինչը հինգ աստիճանով ցածր է ներդրումային մակարդակից՝ հիմնվելով գնաճի արագացման եւ տնտեսության հետ կապված մտահոգությունների վրա:
Fitch-ը կանխատեսում է տարեկան գնաճը միջինը 71,4 տոկոս այս տարի եւ ասում է, որ գների կանխատեսումը բավական անորոշ է: Հունիսին գնաճը կազմել է 78,6 տոկոս։

The Turkish government failed to reduce risks to macroeconomic and financial stability, Fitch Ratings said.
Measures to avoid reversing a 500 basis point cut in interest rates between September and December last year, including new protected currency deposits, failed to achieve their goal, Fitch said in a report.
“Increasingly interventionist and unpredictable policies could further undermine domestic confidence and access to external financing, as the authorities maintain the focus on preserving high growth, in spite of a challenging external environment hitting external finances and rising macroeconomic imbalances,” Fitch said.
Fitch downgraded Turkey's sovereign debt rating to "B," five notches below investment grade, from "B+" last week, citing accelerating inflation and concerns about the economy.
Fitch forecasts annual inflation to average 71.4 percent this year and says the price outlook is highly uncertain. Inflation in June was 78.6 percent.