Goldman Sachs-ի ռազմավարները կարծում են, որ Եվրոպայում այժմ ռեցեսիայի հավանականությունը երկու անգամ ավելի մեծ է, քան ԱՄՆ-ում, քանի որ աճող էներգետիկ ճգնաժամը կարող է մայրցամաքը տնտեսական անկման մեջ գցել:
Բանկի կարծիքով՝ հումքային ապրանքների գների աճը, ամենայն հավանականությամբ, ավելի երկար կպահպանի ինֆլյացիան բարձր մակարդակի վրա եւ կմեծացնի ռեցեսիայի ռիսկը:
Ռուսաստանի դեմ արեւմտյան պատժամիջոցները հանգեցրել են Եվրոպայում ապրանքների գների կտրուկ աճի։
Մինչ պատերազմի սկիզբը մայրցամաքը մեծապես կախված էր ռուսական նավթի ներկրումից, սակայն փետրվարից ստիպված էր դիմել հում նավթի այլ աղբյուրների: Էտալոնային Brent եւ WTI նավթերը ներկայումս վաճառվում են ավելի քան 85 դոլարով մեկ բարելի համար, ինչը 27 տոկոսով ավելի է ռուսական Urals նավթի համեմատ, որը ներկայումս արժե 67 դոլարից մի փոքր ավելի մեկ բարելի համար:
Ռուսաստանը նաեւ դադարեցրել է բնական գազի մատակարարումը մայրցամաք՝ նվազեցնելով «Հյուսիսային հոսք 1» գազատարի թողունակությունը մինչեւ 20 տոկոս եւ դադարեցնելով արտահանումը «Դրուժբա» գազատարի հարավային ճյուղով, որը գազ է մատակարարում Չեխիա, Հունգարիա եւ Սլովակիա:
Բնական TTF գազի հոլանդական ֆյուչերսներն այժմ վաճառվում են 231 եվրոյով մեկ ՄՎտ/ժ-ի համար, ինչը նշանակում է, որ հունիսի սկզբից դրանք ապշեցուցիչ 176 տոկոսով աճել են: ԱՄՆ բնական գազի ֆյուչերսներն, ընդհակառակը, վաճառվում են 9,36 դոլարով մեկ MMBtu-ի դիմաց, ինչը համապատասխանում է 31,50 դոլարին մեկ ՄՎտ/ժ-ի համար։
Goldman Sachs-ը հայտարարել է, որ հումքային ճգնաժամը հավանաբար կնշանակի, որ գները կշարունակեն աճել ինչպես եվրոգոտում, այնպես էլ Մեծ Բրիտանիայում: Եվրոգոտու ինֆլյացիան հուլիսին հասել է ռեկորդային բարձր մակարդակի՝8,9 տոկոսի, մինչդեռ Մեծ Բրիտանիայի տվյալները ցույց են տվել, որ ինֆլյացիան անցյալ ամիս հասել է 10,1 տոկոսի:
«Ինֆլյացիայի մեջ էներգիայի ներդրումը շատ ավելի մեծ է եվրոգոտում եւ հատկապես Մեծ Բրիտանիայում, քան ԱՄՆ-ում»,- նշել են մասնագետները: «Սա ենթադրում է Եվրոպայում իրական եկամուտների, սպառողական ծախսերի եւ արդյունաբերական ակտիվության վատագույն կանխատեսումներ»: «Գազի մատակարարման մեծ խափանումները, էներգակիրների գների աճը կամ մատակարարման շղթաների եւ վստահության ուղիների միջոցով կողմնակի ազդեցությունները կարող են խորացնել եվրոգոտու ռեցեսիան»,- հավելել են նրանք:

Goldman Sachs strategists believe that Europe's chances of recession are now twice as high as the US, as the growing energy crisis risks plunging the continent into economic recession.
According to the bank, rising commodity prices are likely to keep inflation high for longer and increase the risk of recession.
"The arguments for why the next recession is more likely to be severe in Europe are similar to the arguments for a higher risk of any recession," said a group of strategists led by Goldman Sachs chief economist Jan Hatzius. "Our subjective probability that the economy enters a recession in the next 12 months is the highest in the Euro area (60%) and the UK (35%), followed by the US (30%)."
Western sanctions against Russia have led to a sharp rise in commodity prices in Europe.
Before the war, the continent was heavily dependent on Russian oil imports, but since February it has had to turn to other sources of crude. Benchmark Brent and WTI crudes are now trading at more than $85 a barrel, 27 percent higher than Russia's Urals crude, which is currently worth just over $67 a barrel.
Russia also cut off natural gas supplies to the continent by cutting the capacity of the Nord Stream 1 pipeline to 20 percent and halting exports through the southern branch of the Druzhba pipeline, which supplied gas to the Czech Republic, Hungary and Slovakia.
Dutch TTF natural gas futures are now trading at 231 euros per megawatt hour, which means they have risen a staggering 176 percent since the beginning of June. In contrast, U.S. natural gas futures are trading at $9.36 per MMBtu, which equates to about $31.50 per megawatt hour.
Goldman Sachs said that the commodity crisis is likely to mean that prices will continue to rise in both the eurozone and the U.K. Inflation in the eurozone hit a record high of 8.9 percent in July, while U.K. data showed that inflation hit 10.1 percent last month.
"The contribution from energy to inflation is much larger and more back-loaded in the euro area and especially the UK than in the US," Hatzius's team said. "This implies a worse central outlook for real income, consumer spending, and industrial activity in Europe." "Larger gas supply disruptions, energy prices increases, or second-round effects via supply chains and confidence channels could make the Euro area recession deeper," they added.