Ռուսաստանը, Իրանը եւ Ադրբեջանը հուշագիր են ստորագրել տարանցիկ փոխադրումների դյուրացման մասին։ Այս մասին հայտնել է Թեհրանում ՌԴ դեսպանատան առեւտրային ներկայացուցչության մամուլի ծառայությունը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
«Օգոստոսի 22-ին Թեհրանում հուշագիր է ստորագրվել Ռուսաստանի, Իրանի եւ Ադրբեջանի միջեւ տարանցիկ փոխադրման դյուրացման վերաբերյալ։ Բանակցություններին ռուսական կողմը ներկայացնում էր Դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը։ Նշվում է նաեւ, որ «փաստաթուղթը պետք է նպաստի արտաքին տնտեսական գործունեության (արտաքին տնտեսական գործունեության) մաքսային ընթացակարգերի մասնակիցների պարզեցմանն ու արագացմանը»։
Ներկայումս Իրանից Ռուսաստան ապրանքների տարանցման հիմնական ցամաքային ուղին անցնում է Ադրբեջանի տարածքով։

Россия, Иран и Азербайджан подписали меморандум об упрощении транзитных перевозок. Об этом сообщает пресс-служба торгового представительства при посольстве РФ в Тегеране, передает ТАСС.
«22 августа в Тегеране подписан меморандум между Россией, Ираном и Азербайджаном об упрощении транзитных перевозок. Российскую сторону на переговорах представлял глава Федеральной таможенной службы Владимир Булавин», - говорится в сообщении. Также отмечается, что «данный документ должен способствовать упрощению и ускорению прохождения участниками ВЭД (внешнеэкономической деятельности) таможенных процедур».
На сегодняшний день главный сухопутный маршрут для транзита грузов из Ирана в Россию проходит через территорию Азербайджана.