Օգոստոսը Չինաստանի ամենաշոգ ամիսն է եղել՝ դիտարկումների գրանցման սկզբից՝ անսովոր ուժեղ ամառային շոգից հետո, որը չորացրել է գետերը, այրել բերքը եւ էլեկտրաէներգիայի անջատումների պատճառ դարձել:
Անցյալ ամիս Չինաստանի հարավը ուժասպառ էր լինում այն բանից, ինչը փորձագետների կարծիքով՝ կարող է դառնալ համաշխարհային պատմության ամենաուժեղ շոգերից մեկը, իսկ Սիչուանի որոշ հատվածներում եւ Չունցինի տարածքում մի քանի օրվա ընթացքում ջերմաստիճանը գերազանցել է 40-ը՝ ըստ Ցելսիուսի։
Օգոստոսին երկրում օդի միջին ջերմաստիճանը կազմել է 22,4՝ նորման գերազանցելով 1,2 աստիճանով, հաղորդում է պետական CCTV հեռուստաընկերությունը՝ վկայակոչելով երկրի օդերեւութաբանական ծառայությանը։
Մոտ 267 օդերեւութաբանական կայաններ ողջ երկրում սահմանել են ջերմաստիճանի նոր ռեկորդներ կամ գերազանցել են դրանք անցյալ ամիս, ասվում է զեկույցում:
Սա նաեւ երրորդ ամենաչոր օգոստոսն է եղել Չինաստանում, երբ տեղումների քանակը միջինից 23,1 տոկոսով ցածր է եղել:
Գիտնականներն ասում են, որ եղանակային արտակարգ իրադարձությունները, ինչպիսիք են ջերմային ալիքները, երաշտները եւ անսպասելի ջրհեղեղները, դառնում են ավելի հաճախակի եւ ինտենսիվ՝ կլիմայի մարդածին փոփոխությունների պատճառով:
Անցյալ ամիս ջերմաստիճանը հասել է 45-ի՝ ըստ Ցելսիուսի, ինչի պատճառով Չինաստանի մի քանի նահանգներում հոսանքազրկումներ են եղել, քանի որ քաղաքները պայքարել են էլեկտրաէներգիայի աճող պահանջարկի դեմ՝ մասամբ կապված օդորակիչներ միացնելու հետ։

Август стал самым жарким месяцем в Китае с начала регистрации наблюдений после необычно сильной летней жары, которая высушила реки, выжгла урожай и стала причиной отключения электроэнергии.
Южный Китай в прошлом месяце изнемогал от того, что, по словам экспертов, может стать одной из самых сильных волн жары в мировой истории, а в некоторых частях провинции Сычуань и мегаполисе Чунцин в течение нескольких дней температура значительно превышала 40 градусов по Цельсию.
Средняя температура воздуха по стране в августе составила 22,4 градуса, превысив норму на 1,2 градуса, сообщила государственная телекомпания CCTV со ссылкой на метеорологическую службу страны.
В отчете говорится, что около 267 метеостанций по всей стране установили или побили температурные рекорды в прошлом месяце.
Это также был третий самый засушливый август в Китае за всю историю наблюдений, когда среднее количество осадков было на 23,1 процента ниже среднего.
Ученые говорят, что экстремальные погодные явления, такие как волны тепла, засухи и внезапные наводнения, становятся все более частыми и интенсивными из-за антропогенного изменения климата.
В прошлом месяце температура достигла 45 градусов по Цельсию, что побудило несколько китайских провинций ввести отключения электроэнергии, поскольку города боролись за то, чтобы справиться с ростом спроса на электроэнергию, отчасти вызванным тем, что люди включали кондиционеры.