Վայրի շիմպանզեները «թմբկահարելու իրենց ֆիրմային ոճն» ունեն։ Հետազոտողները, որոնք դիտարկել եւ ուսումնասիրել են շիմպանզեներին Ուգանդայի արեւադարձային անտառներում, պարզել են, որ կենդանիները միմյանց հաղորդագրություններ են ուղարկում ծառերի արմատներին տկտկացնելով:
Նրանց կարծիքով՝ բնորոշ ռիթմերը թույլ են տալիս տեղեկատվություն ուղարկել մեծ հեռավորությունների վրա՝ բացահայտելով, թե ով որտեղ է եւ ինչ է անում, գրում է Animal Behaviour-ը։
Սենտ Էնդրյուսի համալսարանից դոկտոր Քեթրին Հոբեյթերը բացատրել է, որ վայրի կապիկները հսկայական ծառերի արմատներն օգտագործում են որպես մեծ փայտե մակերես՝ ձեռքերով եւ ոտքերով թմբկահարելու համար:
«Արմատներին ուժեղ հարվածելու դեպքում դրանք ռեզոնանս են տալիս եւ արձակում այնպիսի խորը, թնդուն ձայն, որը տարածվում է անտառով»,- ասել է նա:

У диких шимпанзе есть свой «фирменный стиль игры на барабанах». Исследователи, которые наблюдали и изучали шимпанзе в тропических лесах Уганды, обнаружили, что животные выстукивают сообщения друг другу на корнях деревьев.
По их словам, характерные ритмы позволяют им отправлять информацию на большие расстояния, раскрывая, кто где находится и что они делают, пишет Animal Behaviour.
Доктор Кэтрин Хобайтер из Университета Сент-Эндрюс объяснила, что дикие обезьяны используют огромные корни деревьев в качестве большой деревянной поверхности, чтобы барабанить по ней руками и ногами.
«Если очень сильно ударить по корням, они резонируют и издают такой глубокий, гулкий звук, который распространяется по лесу», — сказала она.
Ученые обнаружили, что каждый самец шимпанзе использует свой ритм. Они сочетают это с вокализацией на расстоянии, называемой «криком брюк».