+12 °C-ից ցածր եւ +21 °C-ից բարձր ջերմաստիճանը կարող է բացասական ազդեցություն ունենալ հոգեկանի վրա եւ ագրեսիա հրահրել սոցցանցերում։ Նման եզրակացության են հանգել Պոտսդամի համալսարանի գիտնականները։ Նրանք վերլուծել են 2014-2020 թվականներին ամերիկացիների կողմից գրված 4 միլիարդ թվիթ։ Արհեստական ​​ինտելեկտը գրառման մեջ ատելության խոսքի առկայությունը համեմատել է պատուհանից դուրս ջերմաստիճանի հետ, գրում է Science Daily-ն։
Ատելության լեզու ասելիս գիտնականները նկատի ունեին այն բառերը, որոնք խտրականություն են դնում մարդկանց միջեւ՝ ըստ կրոնի, սեռի, էթնիկական պատկանելության, ազգության, ռասայի, ծագման, արտաքինի եւ ինքնության ցանկացած այլ գործոնի հիման վրա:
Ամենաքիչ ագրեսիվ թվիթերը գրվել են +15°C-ից +18°C ջերմաստիճանում: Երբ դրսում +30 °C-ից ավելի տաք էր, համացանցում շատ ավելի մեծ ատելություն կար՝ բոլոր կլիմայական գոտիներում եւ սոցիալական համայնքներում:
Աշխարհի այլ հատվածներում հարմարավետության ջերմաստիճանային պատուհանը կարող է տարբեր լինել ԱՄՆ-ից: Բայց ամեն դեպքում, գիտնականների հետազոտությունը մատնանշում է պոտենցիալ վտանգը կլիմայական ճգնաժամի հետեւանքով հոգեկան առողջության համար:

Температура ниже +12 °C и выше +21 °C может негативно сказываться на психике и провоцировать агрессию в соцсетях. К таким выводам пришли ученые из Потсдамского университета. Они проанализировали 4 миллиарда твитов, написанных американцами в 2014-2020 годах. Искусственный интеллект сопоставил присутствие языка ненависти в посте с температурой за окном, пишет Science Daily.
Под языком ненависти ученые подразумевали слова, дискриминирующие людей по признакам религии, пола, этничности, национальности, расы, происхождения, внешности и любого другого фактора идентичности.
Меньше всего агрессивных твитов было написано при температуре от +15 °C до +18 °C. Когда на улице было теплее +30 °C — ненависти в интернете становилось гораздо больше: во всех климатических зонах и социальных сообществах.
В других регионах мира температурное окно комфорта может отличаться от США. Но в любом случае, исследование ученых указывает на потенциальную опасность для психического здоровья, которую несет в себе климатический кризис.