Լեզվով եւ մշակույթով, իսկ վերջերս նաեւ գազով եւ նավթով իրար կապված Թուրքիան եւ Ադրբեջանը հաճախ բարձրաձայնում են «Մեկ ազգ, երկու պետություն» կարգախոսի մասին, The Christian Science Monitor-ի էջերում գրում է լրագրող Հիգալ Շլիֆերը։ Նա ասում է, «որ վերոնշյալ կարգախոսն, այդուհանդերձ, փորձություն է անցնում՝ հաշվի առնելով Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հոկտեմբերի 10-ին կնքված արձանագրությունները»։
Ադրբեջանը հակադրվում է, քանի որ ձգտում է այն բանին, որ օրակարգ բերի ղարաբաղյան հարցը։ Անկարայի եւ Բաքվի միջեւ լարվածությունը մեծանում է, քանի որ Ադրբեջանը կարող է հրաժավել Թուրքիայի հետ ձեռք բերված էներգետիկ համաձայնություններից։ Դա, մասնավորապես, վերաբերում է Nabucco-ի գազային ծրագրին, որը նպատակ ունի Եվրոպան ազատել Ռուսաստանից գազային կախվածությունից։ Այն դեպքում, երբ Թուրքիան փորձում է վերացնել հարեւանի հետ ունեցած պատմական խնդիրը, Եվրոպայի համար որոշակի հետեւանքներով պատմական մեկ այլ խնդիր է ծագում եւս մեկ հարեւանի հետ,- նշում է թերթը։
Ադրբեջանցի քաղաքագետ Իլգար Մամեդովն այս առիթով ասում է, որ «եթե Nabucco-ով հետաքրքրված երկու երկրներն էլ ճնշում գործադրեն Հայաստանի վրա՝ այն առումով, որ նա ազատի „բռնազավթած“ տարածքները, ապա այս ամենն ադրբեջանա-թուրքական հարաբերություններում կհիշվի ընդամենը որպես մի փոքր դրվագ»։
Միեւնույն ժամանակ, երկրի նախկին նախագահ Հեյդար Ալիեւի նախկին խորհրդական Վաֆա Գուլուզադեն հետեւյալ կերպ է արտահայտվել. «Ադրբեջանը հայ-թուրքական սահմանի բացումն իբրեւ դավաճանություն է դիտում։ Տարածաշրջանում Թուրքիան մեր ամենամեծ գործընկերն է, այն դեպքում, երբ Հայաստանը՝ մեր գլխավոր թշնամին»։
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուի այն խոսքերի վերաբերյալ, թե Թուրքիան միշտ պաշտպանելու է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարցը, Գուլուզադեն նկատել է, որ «մենք խոսքեր ենք լսում եւ այլեւս ոչինչ։ Մեզ ավելի իրական բան է պետք»։
Այդուհանդերձ, Անկարայի Մերձավորարեւելյան տեխնիկական համալսարանի միջազգային հարաբերությունների ֆակուլտետի դասախոս Հուսեյն Բախչին հետեւյալ կերպ է արտահայտվել. «Ադրբեջանը պետք է հասկանա, որ ղարաբաղյան հարցով բանակցությունները կարող են սկսվել միայն հայ-թուրքական սահմանի բացումից հետո։ Ինչ վերաբերում է հայտնի կարգախոսին, ապա այն ազգայնական է։ Դրա մասին շատ է խոսվում, բայց բանն այն է, որ մենք երբեք մեկ ազգ չենք եղել»։

United by language and culture, and presently also by gas and oil, Turkey and Azerbaijan often appeal to the “two states, one nation” slogan, says the article by Yigal Schliefer published in The Christian Science Monitor. Schliefer underlines that this slogan is being put to test these days, following Turkey and Armenia's recent signing of Protocols to restore diplomatic relations and open up their borders. That's something Azerbaijan is strongly opposed to, in the wake of the deal with Armenia that doesn't address a territorial dispute between Azberbaijan and Armenia.
“The new tension between Ankara and Baku is raising concern that the Azeris – who sit on top of large reserves of oil and gas – might scuttle energy deals that involve Turkey, especially the Nabucco pipeline project, designed to ease Europe's dependence on Russian natural gas.
As Turkey tries to deal with one of its historic problems in order to improve relations with a neighbor, it appears other historic problems are creating new tension with another neighbor, with possible consequences for European energy security,” the article reads.
The author quotes Azerbaijani political analyst Ilgar Mammadov: “If those countries which are genuinely interested in Nabucco project influence Armenia so that it steps back from the occupied territories and both Azerbaijan and Turkey will be satisfied, then this will be remembered as only an episode in Turkey-Azerbaijan relations.”
According to Vafa Guluzade, former foreign affairs advisor to the previous Azeri president, Heydar Aliyev, Azerbaijan considers Armenian-Turkish border a betrayal. “We are looking at Turkey as our main partner in the region and Armenia as our main enemy. The reaction is natural,” he says.
“Nothing can change the fact that Turkey will always stand by Azerbaijan and Turkey's position on Azerbaijan's territorial integrity and its territories under occupation,” Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu said during visit to Baku. However Guluzade says “Baku is looking for stronger reassurances.”
Schliefer also quotes Huseyin Bagci, a professor of international relations at Ankara's Middle East Technical University: “Azerbaijan has to realize that discussion of the Nagorno-Karabakh issue can only happen if the Turkey-Armenia border opens. It's a nationalist slogan, it's nice to hear, but it's never been the case. We have never been one nation.”