Արդի աշխարհը համարձակորեն կարելի է անվանել անորոշության ժամանակաշրջան համաշխարհային քաղաքականությունում, եւ մենք պարտավոր ենք հաշվի առնել գլոբալ փոփոխությունները։ Պատերազմը Եվրոպայի կենտրոնում խախտում է ուժերի հավասարակշռությունն աշխարհում, խորացնում հակասություններն առաջատար տերությունների միջեւ։ Այս մասին ասել է Թուրքիայի արտաքին գործերի նախարար Մեւլութ Չավուշօղլուն Տոկիոյում, ԶԼՄ-ների ներկայացուցիչների հետ հանդիպման ժամանակ, տեղեկացրել է «Անադոլու»-ն։
Չավուշօղլուն նշել է, որ կան խաղացողներ, հատկապես Արեւմուտքում, որոնք կողմ են պատերազմի շարունակմանն Ուկրաինայում։ «Այդ խաղացողները կարծում են, թե պատերազմը շարունակելը կթուլացնի Ռուսաստանին։ Բայց փաստն այն է, որ հիմնական վնասը կկրի Ուկրաինան»,- նշել է թուրք նախարարը։
Չավուշօղլուն նշել է Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի միջեւ երկխոսությունը վերականգնելու նշանակալիությունը։
«Նախագահ [Ռեջեփ Թայիփ] Էրդողանը կշարունակի բանակցությունները [Վլադիմիր] Պուտինի եւ [Վլադիմիր] Զելենսկու հետ։ Մեր նպատակը երկու ղեկավարների հանդիպումը կազմակերպելն է՝ պետությունների ղեկավարների մակարդակով որոշում կայացնելու համար։ Այս պատերազմի հետեւանքների համար վճարում է ամբողջ աշխարհը»,- ասել է թուրք նախարարը։ Նա ընդգծել է «արդարացի խաղաղության» կնքման նշանակալիությունը։ «Ներկայում օկուպացված հողերն Ուկրաինայի հողերն են»,- ավելացրել է Չավուշօղլուն։
«Թուրքիան ամենասկզբից չէր ընդունում Ղրիմի անօրինական անեքսիան, ինչի մասին հստակ հայտարարել է Ռուսաստանին։ Մենք նաեւ չենք ընդունի Ուկրաինայի տարածքում հանրաքվեների արդյունքները»,- շարունակել է նա։
Նրա խոսքով՝ մարդկությունն ապրում է բազմաբեւեռ աշխարհում, իսկ հակասություններն ի հայտ են գալիս ոչ միայն Եվրոպայում, այլեւ Ասիական տարածաշրջանում, որի ցայտուն օրինակը Թայվանի թեման է։ «Ցավոք, գործող միջազգային համակարգն ի զորու չէ պատասխանել արդիականության մարտահրավերներին։ Համագործակցության պլատֆորմի փոխարեն տեղի են ունենում ակտիվ մրցակցություն եւ պայքար»,- նշել է Չավուշօղլուն։

Современный мир можно смело называть периодом неопределенности в мировой политике, и мы обязаны учитывать глобальные изменения. Война в центре Европы расшатывает баланс сил в мире, усугубляет противоречия между ведущими державами. Об этом заявил глава МИД Турции Мевлют Чавушоглу на встрече с представителями СМИ Японии в Токио, передает Анадолу.
Чавушоглу отметил, есть акторы, в особенности на Западе, которые выступают за продолжение войны в Украине. «Эти игроки полагают, что продолжение войны ослабит Россию. Однако факт в том, что основной ущерб это несет Украина», - отметил турецкий министр.
Чавушоглу указал на значимость возобновления диалога между Россией и Украиной.
«Президент [Реджеп Тайип] Эрдоган продолжит переговоры с [Владимиром] Путиным и [Владимиром] Зеленским. Наша цель – организовать встречу двух лидеров для принятия решений на уровне глав государств. За последствия этой войны расплачивается весь мир», - сказал турецкий министр. Он подчеркнул значимость заключения «справедливого мира». «Оккупированные ныне земли – это земли Украины», - добавил турецкий министр.
«Турция с самого начала не признала незаконную аннексию Крым, о чем четко заявила России. Мы также не признаем итоги референдумов на территории Украины», - продолжил он.
По его словам, человечество живет в многополярном мире, а противоречия проявляются не только в Европе, но и в Азиатском регионе, наглядным примером чему является тема Тайваня. «К сожалению, действующая международная система не в силах ответить на вызовы современности. Вместо платформы сотрудничества, имеет место активная конкуренция и борьба», - констатировал Чавушоглу.