Ընդամենը մի քանի օր է պահանջվում, որ թուրքական բանակը պատրաստվի Սիրիայի հյուսիսում ցամաքային ներխուժման։ Նման որոշում կարող է ընդունվել երկուշաբթի կառավարության նիստում, հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով թուրք պաշտոնյաներին։
«Լիովին պատրաստ լինելու համար Թուրքիայի զինված ուժերին ընդամենը մի քանի օր է պետք»,- ասել է բարձրաստիճան պաշտոնյան՝ հավելելով, որ Թուրքիայի դաշնակից «սիրիական ապստամբները պատրաստ էին նման գործողության նոյեմբերի 13-ին Ստամբուլում ռմբակոծությունից ընդամենը մի քանի օր անց»:
«Գործողությունը կսկսվի մոտ ժամանակներս»,- ասել է նա։ «Դա կախված է միայն նախագահից»։
Նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հայտարարել է, որ Թուրքիան ցամաքային գործողություն կսկսի, երբ «հարմար լինի»։
«Բոլոր նախապատրաստական աշխատանքներն ավարտված են։ Հիմա դա քաղաքական որոշում է»,- ասել է մեկ այլ թուրք պաշտոնյա։
Թուրք առաջին պաշտոնյան հայտարարել է, որ անխուսափելի է Մանբիջի, Քոբանիի եւ Թել Ռիֆաթի շրջաններին ուղղված ցամաքային գործողությունը՝ Թուրքիայի եւ նրա սիրիացի դաշնակիցների վերահսկողության տակ գտնվող տարածքները 2016 թվականից ի վեր ներխուժումների հետ կապելու համար:
Ըստ աղբյուրի, Անկարան կապի մեջ է եղել Մոսկվայի եւ Վաշինգտոնի հետ՝ կապված իր ռազմական գործողությունների հետ։

Турецкой армии требуется всего несколько дней, чтобы подготовиться к наземному вторжению в северную часть Сирию. Такое решение может быть принято на заседании кабинета министров в понедельник, сообщает Reuters со ссылкой на турецких официальных лиц.
«Турецким вооруженным силам требуется всего несколько дней для полной готовности», — сказал один высокопоставленный чиновник, добавив, что союзные Турции «сирийские повстанцы были готовы к такой операции всего через несколько дней после взрыва бомбы в Стамбуле 13 ноября».
«Операция начнется в ближайшее время», — сказал он. «Это зависит только от президента».
Президент Тайип Эрдоган заявил, что Турция начнет наземную операцию, когда «это будет удобно».
«Все приготовления завершены. Теперь это политическое решение», — сказал другой турецкий чиновник.
Первый турецкий чиновник заявил, что наземная операция, нацеленная на районы Манбидж, Кобани и Тель-Рифат, неизбежна, чтобы связать районы, взятые под контроль Турции и ее сирийских союзников, с вторжениями с 2016 года.
По словам источника, Анкара контактировала с Москвой и Вашингтоном по поводу своей военной деятельности.