Մենք վերականգնում ենք բազմաթիվ մշակութային ու պատմական հուշարձաններ, իսկ դուք ինչ-որ անցքը վերածել եք անլուծելի խնդրի։ Դեկտեմբերի 8-ին լրագրողների հետ զրույցում այս մասին ասաց Հայաստանի կրթության, գիտության, մշակույթի եւ սպորտի նախարար Վահրամ Դումանյանը՝ պատասխանելով ամանորյա տոներին նախապատրաստվելու ընթացքում պատմամշակութային շենքերի վնասման մասին հարցին։
Սկզբում նա լրագրողներին կոչ արեց «ավելի լուրջ եւ բովանդակալից հարցեր տալ», իսկ հետո կրկնեց մինչ այդ հնչեցված միտքն այն մասին, որ հարցը գտնվում է Երեւանի քաղաքապետարանի իրավասության ներքո, որը հարկ եղած դեպքում պարտավորվել է վերականգնել ամեն ինչ։ «Այդ աշխատանքները կատարվել են քաղաքապետարանի պատվերով։ Չեմ կասկածում, որ քաղաքապետարանը կկատարի իր խոստումները. Ճարտարապետներն ասում են, որ դա ընդհանրապես խնդիր չէ»,- ասաց Դումանյանը։
Նախարարն այս թեմայով այլ հարցերն անվանեց «շոու»՝ վստահեցնելով, որ ոչ մի «դռել» չի տեսել։ «Այդ բոլոր աշխատանքները դիտարկվել են որպես ժամանակավոր կառույց, դրա համար նախարարական հանձնաժողով չի կազմվել, եթե դա մշտական կառույց լիներ, ապա պետք է համապատասխան հանձնաժողով կազմվեր»,- ընդգծեց նա։
Հիշեցնենք, որ նոյեմբերի վերջին սոցցանցերում հայտնվեցին լուսանկարներ, որտեղ երեւում են Հանրապետության հրապարակի շրջակայքում գտնվող շենքերի վնասվածքները, որտեղ տեղադրվում են տոնածառ եւ լույսեր։ Սա վրդովմունքի ալիք էր առաջացրել հասարակության մեջ եւ սոցիալական ցանցերում դարձել բուռն քննարկումների թեմա։ Փորձագետները նշել են, որ նման արարքները քրեորեն պատժելի են։

Мы восстанавливаем множество культурно-исторических памятников, а тут вы какую-то дыру превратили в неразрешимую проблему. Об этом в беседе с журналистами 8 декабря заявил министр образования, науки, культуры и спорта Армении Ваграм Думанян, отвечая на вопрос о повреждении исторических и культурных зданий в период подготовки к новогодним праздникам.
Сначала он призвал журналистов задавать «более содержательные и серьезные вопросы», а затем повторил ранее озвученную мысль о том, что вопрос находится в ведении мэрии Еревана, которая в случае необходимости обязалась все восстановить. «Эти работы были сделаны по заказу мэрии. Не сомневаюсь, что мэрия выполнит свои обещания. Архитекторы говорят, что это вообще не является проблемой», – отметил Думанян.
Другие вопросы на эту тему министр назвал «шоу», заверив, что никаких дрелей не видел. «Все эти работы рассматривались как временное строение, поэтому не была составлена министерская комиссия, если бы это было постоянное строение, то должна была быть сформирована соответствующая комиссия», – подчеркнул он.
Напомним, что в конце ноября в социальных сетях появились фотографии, на которых видны повреждения зданий вокруг Площади Республики, где устанавливают новогоднюю елку и огни. Это вызвало волну возмущения в обществе и стало предметом бурных обсуждений в социальных сетях. Эксперты заметили, что такие деяния уголовно наказуемы.