Ռուսաստանը պատրաստ է Ուկրաինայի հետ բանակցություններին, բայց առանց նախապայմանների, այն իրականության հիման վրա, որը գոյություն ունի։ Այս մասին հայտարարել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Սերգեյ Վերշինինը «Զվեզդա» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում:
«Այո, ցանկացած ռազմական գործողություն ավարտվում է բանակցություններով, եւ մենք, բնականաբար, արդեն ասել ենք, որ մենք պատրաստ ենք նման բանակցությունների։ Բայց միայն բանակցություններին՝ առանց նախապայմանների, այն իրականության հիման վրա, որը գոյություն ունի եւ  հաշվի առնելով այն նպատակները, որոնք մենք հրապարակավ հնչեցրել ենք»,-ասել է նա։
Միեւնույն ժամանակ, Վերշինինը նշել է, որ Մոսկվայի հետ բանակցությունների վերաբերյալ որոշումը կայացվում է ոչ թե Կիեւում, այլ Վաշինգտոնում եւ Բրյուսելում, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։
«Նախ, բանակցություններ արդեն եղել են՝ Մինսկում եւ Ստամբուլում։ Եվ դուք հիշում եք, որ դրանք ընդհատվել են ուկրաինական կողմից, բայց դուք լավ գիտեք, որ որոշումը Կիեւում չի կայացվում, որոշումը կայացվում է այլ մայրաքաղաքներում, առաջին հերթին՝ Վաշինգտոնում, Բրյուսելում։ Ուստի պետք է դիմել նրանց»,-հավելել է նա։
Դիվանագետը նաեւ մեկնաբանել է ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենի օրոք նման բանակցությունների հնարավորությունը։ «Դա մեզնից կախված չէ, մենք հստակ ասել ենք մեր դիրքորոշումը, եթե պարոն Բայդենը ողջամտություն, իմաստություն ցուցաբերի, ես նկատի ունեմ նրան եւ նրա շրջապատին»,-ասել է ՌԴ փոխարտգործնախարարը:

Russia is ready for negotiations with Ukraine, but without preconditions, and based on the reality that exists. This was announced by Russian Deputy Foreign Minister Sergey Vershinin in an interview with Zvezda television.
"Yes, any military operation ends with negotiations, and, naturally, we have already said that we are ready for such negotiations. But only to negotiations, without preconditions, on the basis of the reality that exists, and taking into account the goals that we have publicly voiced," he said.
At the same time, Vershinin noted that the decision regarding talks with Moscow is not made in Kyiv, but in Washington and Brussels, TASS reports.
"First, negotiations have already taken place in Minsk and Istanbul. And you recall that they were interrupted by the Ukrainian side. But you know very well that the decision is not made in Kiev; the decision is made in other capitals, first of all, in Washington, Brussels. Therefore, they should be addressed," he added.
The Russian diplomat commented also on the possibility of such talks under US President Joe Biden.
"It does not depend on us; we have clearly stated our position. If Mr. Biden shows common sense, wisdom; I mean him and his entourage," said the Russian deputy FM.