ԱՄՆ-ն պատրաստ է պաշտպանել Բալթյան երկրները՝ Լատվիան, Լիտվան եւ Էստոնիան, եթե պահանջվի եւ պահպանի իր ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում։ Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինը, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»։
«Մենք հավատարիմ ենք 5-րդ հոդվածին, կարող եք չկասկածել»,-ասել է նա՝ ելույթ ունենալով Տալլինում էստոնացի առաջնորդների հետ բանակցություններից հետո: Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն կշարունակի պահպանել «մշտական, ռոտացիոն» ռազմական ներկայությունը տարածաշրջանում:
«Միացյալ Նահանգները նախկինի պես հավատարիմ է մեր Բալթյան դաշնակիցների ազատությանն ու ինքնիշխանությանը»,-ասել է Օսթինը։
Էստոնիայի պաշտպանության նախարար Հանո Պեվկուրը նշել է, որ իր երկիրը «աշխատում է, որպեսզի կանխի իր վրա հարձակումը», Եթե Ռուսաստանը չկանգնեցվի Ուկրաինայում:
«Զսպումն այս դեպքում հիմնական բառն է։ Ուստի ՆԱՏՕ-ն մշակում է պաշտպանության տարածաշրջանային նոր ծրագրեր, որոնք, հուսով եմ, կհաստատվեն հուլիսին Վիլնյուսում կայանալիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում»,-ասել է նա։

США готовы защищать страны Балтии – Латвию, Литву и Эстонию – если потребуется и сохранят свое военное присутствие в регионе. Об этом заявил министр обороны Ллойд Остин, передает «Голос Америки».
«Мы привержены статье 5, можете не сомневаться», – сказал Остин, выступая в Таллинне после переговоров с эстонскими лидерами. Он добавил, что США продолжат сохранять «постоянное, ротационное» военное присутствие в регионе.
«Соединенные Штаты по-прежнему твердо привержены свободе и суверенитету наших балтийских союзников», – подчеркнул глава Пентагона.
Министр обороны Эстонии Ханно Певкур отметил, что его страна «работает над тем, чтобы предотвратить» нападение на нее, если Россия не будет остановлена в Украине.
«Сдерживание – вот ключевое слово в данном случае. Именно поэтому НАТО разрабатывает новые региональные планы обороны, которые, надеюсь, будут утверждены на саммите НАТО в Вильнюсе в июле», – сказал он.