Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկին Մյունխենի անվտանգության համաժողովում իր ելույթում հավաստիացրել է, որ ԵՄ-ում եւ ՆԱՏՕ-ում Ուկրաինայի անդամակցությունն այլընտրանք չունի։ Այս մասին հայտնում է «Եվրոպական պրավդա»-ի թղթակիցը։
«Հիմա է արդյոք ժամանակը, որ Ուկրաինան Եվրամիության լիիրավ մաս դառնա: Եվրոպացիների մեծ մասի համար դա այլեւս խնդիր չէ: Մենք արդեն ստացել ենք թեկնածու երկրի կարգավիճակ։ Մենք արդեն պատրաստվում ենք բանակցություններ սկսել անդամակցության շուրջ»,- ասել է Ուկրաինայի նախագահը։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան արդեն կապված է եվրոպական տնտեսության, լոգիստիկայի ու էներգետիկայի հետ։
«Ուկրաինայի հաղթանակին այլընտրանք չկա։ ԵՄ-ում Ուկրաինային այլընտրանք չկա։ ՆԱՏՕ-ում Ուկրաինային այլընտրանք չկա։ Մեր միասնությանն այլընտրանք չկա։ Ուստի ռուսական ագրեսիայից վերջնականապես ձերբազատվելու, հողն ազատելու, մարդկանց ազատելու այլընտրանք չկա եւ չի լինելու»,- ասել է Զելենսկին։
Նա հավելել է, որ «մենք պետք է ազատագրենք Ուկրաինան ու Եվրոպան, քանի որ երբ ռուսական զենքը կրակում է մեզ վրա, այն արդեն ուղղված է մեր հարեւանների վրա»։
«Մենք պետք է ռուսական ագրեսիայից ազատենք յուրաքանչյուր եվրոպական ինստիտուտ եւ համաշխարհային տնտեսության յուրաքանչյուր ոլորտ, քանի որ միայն այդ դեպքում ազատության հնարավորություն կլինի»,- ասել է նախագահը։

Президент Владимир Зеленский в своем выступлении на Мюнхенской конференции по вопросам безопасности заверил, что нет альтернативы членству Украины в ЕС и НАТО. Об этом сообщает корреспондент «Европейской правды».
«Сейчас ли время для Украины стать полноправной частью Европейского Союза? Для большинства европейцев это уже не вопрос. Мы уже получили статус страны-кандидата. Мы уже готовимся начать переговоры о членстве», - сказал президент Украины.
Он подчеркнул, что Украина уже соединена с европейской экономикой, логистикой и энергетикой.
«Нет альтернативы украинской победе. Нет альтернативы Украине в ЕС. Нет альтернативы Украине в НАТО. Нет альтернативы нашему единству. Поэтому нет и не будет альтернативы тому, чтобы избавиться от российской агрессии окончательно, освободить землю, освободить людей», - сказал Зеленский.
Он добавил, что «мы должны освободить Украину и Европу, потому что когда российское оружие стреляет по нам, оно уже нацелено на наших соседей».
«Мы должны освободить от российской агрессии каждую европейскую институцию и каждую сферу мировой экономики, потому что только тогда будет шанс на свободу», - заявил президент.