«Մեծ յոթնյակի» (G7) երկրներն ավելացրել են Ուկրաինային աջակցության ծավալը՝ հասցնելով 44 մլրդ դոլարի։ Այս մասին նշվել է G7-ի երկրների ֆինանսների նախարարների եւ կենտրոնական բանկերի ղեկավարների համատեղ հայտարարությունում։
«Մենք, միջազգային հանրության հետ միասին, ավելացրել ենք Ուկրաինային 2023թ. եւ 2024թ. սկզբի տնտեսական աջակցության ծավալը՝ հասցնելով 44 մլրդ դոլարի, ինչը թույլ է տվել հաստատել Արժույթի միջազգային հիմնադրամի ծրագիրն Ուկրաինայի համար՝ 4 տարով, 15,6 մլրդ դոլարի չափով»,- նշվել է համատեղ հայտարարությունում։
Հայտարարությունում նշվել է, որ այդ աջակցությունն Ուկրաինայի իշխանություններին թույլ կտա սկսել վնասված ենթակառուցվածքի վերականգնումն ու կայունացնել տնտեսությունը։

The volume of economic aid to Ukraine from the G7 countries and their partners for the period from 2023 to early 2024 has been raised to $44 billion, according to a joint statement by G7 finance ministers and central bank heads.
Aid to Ukraine was increased to $44 billion through early 2024, allowing the International Monetary Fund to allocate $15.6 billion in support over four years.
According to the statement, this support will allow the Ukrainian authorities to begin the restoration of damaged infrastructure and stabilize the economy.