Թուրքիայի, ՌԴ-ի, Սիրիայի եւ Իրանի պատվիրակությունների հանդիպումը համապարփակ բանակցությունների համար հնարավոր է հունիսի վերջին, տեղեկացրել է Hürriyet-ը՝ հղում կատարելով դիվանագիտական աղբյուրին։
«Արտաքին գործերի նախարարների վճռական հանդիպումից հետո Թուրքիայի եւ Սիրիայի հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում հաջորդ շփումը նախատեսվում է փոխնախարարների միջեւ։ Որպես համապարփակ բանակցությունների ժամկետ նշվել է հունիսի վերջը»,- գրել է պարբերականը։
Պարբերականի ունեցած տեղեկության համաձայն՝ ԱԳՆ ղեկավարների քառյակի հանդիպումը Մոսկվայում ավելի չափավոր էր, քան տեխնիկական պատվիրակությունների նախորդ հանդիպումները։
«Թուրքիայի առաջնահերթությունների շարքում առավել նկատելի թեման պայքարն է ահաբեկչության դեմ։ Այդ հարցի մասին տեղեկացվել է Սիրիայի արտաքին գործերի նախարար Միկդատ Ֆեյսալին բոլոր ասպեկտներով։ Առաջարկվել է «նախաձեռնել համատեղ քայլեր ահաբեկչության դեմ պայքարում»։ Հայտարարվել է, որ Քրդական աշխատավորական կուսակցության՝ YPG-ի (արգելված է Թուրքիայում) ներկայությունը Թել Ռիֆաաթում եւ Մանբիջում՝ Եփրատից արեւմուտք, կարող է մաքրվել համատեղ գործողությունների ընթացքում, եւ որ այդ շրջանները կարող են վերադարձվել Սիրիայի վերահսկողության տակ։ Սիրիական կողմը եւս հասկանալ է տվել, որ կարող է համատեղ գործել ահաբեկչության դեմ պայքարում»,- նշել է թերթը։
Թերթի աղբյուրները տեղեկացրել են, որ Թուրքիան բանակցություններ է վարում նաեւ սիրիական ընդդիմության հետ՝ քաղաքական գործընթացում փոխզիջման հասնելու համար։
«Ինչ վերաբերում է փախստականների վերադարձին, ապա հիմնական սկզբունքը «կամավոր, անվտանգ եւ արժանապատիվ վերադարձն է։ Այդ նպատակով օրակարգում դրված է այդ գործընթացում Ռուսաստանի, Իրանի եւ Թուրքիայի ներգրավման հարցը՝ որպես երաշխավորների»,- տեղեկացրել է թերթը։

Встреча делегаций Турции, РФ, Сирии и Ирана для всеобъемлющих переговоров возможна в конце июня, сообщает Hürriyet со ссылкой на дипломатические источники.
«После решающей встречи министров иностранных дел в процессе нормализации отношений между Турцией и Сирией следующий контакт планируется между заместителями министров. В качестве даты проведения всеобъемлющих переговоров делегаций называется конец июня», - пишет издание.
Согласно информации, полученной изданием, встреча квартета глав МИД в Москве была более умеренной, чем предыдущие встречи технических делегаций.
«Среди приоритетов Турции, представленных на столе, наиболее заметной темой была борьба с терроризмом. Этот вопрос был доведен до сведения министра иностранных дел Сирии Микдата Фейсала во всех его аспектах. Было предложено «предпринять совместные шаги в борьбе с терроризмом». Было заявлено, что присутствие PПK-YPG (запрещенная в Турции Рабочая партия Курдистана) в Тель-Рифаате и Манбидже к западу от Евфрата может быть очищено в ходе совместных операций, и что эти районы могут быть возвращены под контроль Сирии. Сирийская сторона также дала понять, что они могут действовать совместно в борьбе с терроризмом», - уточняет газета.
Ее источники сообщили, что Турция также ведет переговоры с сирийской оппозицией о компромиссе в политическом процессе.
«Что касается возвращения беженцев, то основным принципом является «добровольное, безопасное и достойное возвращение». С этой целью на повестке дня стоит вопрос о привлечении России, Ирана и Турции в качестве гарантов в этом процессе», - сообщило издание.