«Փաստ» օրաթերթը գրում է. «Այս տարվա սկզբին հայտարարվեց «Դիմակայուն Սյունիք. թիմ Եվրոպա» նախաձեռնության պաշտոնական մեկնարկի մասին: Սա Եվրոպական միության, Եվրոպական ներդրումային բանկի և ԵՄ անդամ մի քանի երկրների համատեղ ծրագիրն է, որը, ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, նպատակ ունի նպաստել «Սյունիքի մարզի կայուն սոցիալ-տնտեսական և ինստիտուցիոնալ զարգացմանը»:
Հունվարին տեղեկացվեց, որ նախաձեռնության սկզբնական բյուջեն առաջիկա 5 տարվա համար կազմում է շուրջ 51 մլն եվրո: Սակայն մոտ տասն օր առաջ ՀՀ-ում ԵՄ դեսպան (կամ, ինչպես ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարն է ասում, «սիրելի դեսպան») Անդրեա Վիկտորինը հայտարարեց, որ տարվա սկզբի համեմատ բյուջեն կրկնապատկվել է և կազմում է 116 մլն եվրո: Մի շարք փորձագետներ, այդ թվում՝ ոչ հայաստանյան, արդեն իսկ կարծիք են հայտնում, որ այս ծրագիրն իրականում ավելի խորքային ենթաշերտեր ունի, և Արևմուտքն ամենևին շահագրգռված չէ ո՛չ Սյունիքի մարզի, ո՛չ էլ, ընդհանրապես, Հայաստանի զարգացմամբ։
Այստեղ առաջնայինը իրենց համար սեփական աշխարհաքաղաքական շահերն իրականացնելու համար առավել բարենպաստ պայմաններ ստեղծելն է: Ի դեպ, ռուսաստանյան որոշ լրատվամիջոցներ տեղեկացնում են, թե «Դիմակայուն Սյունիք. թիմ Եվրոպա» ծրագիրը, ի թիվս այլ խնդիրների, նպատակ ունի ժամանակի ընթացքում համապատասխան ենթակառուցվածքներ նախապատրաստել, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման համար»:

В начале этого года был анонсирован официальный запуск инициативы «Стойкий Сюник. Команда Европа». Это совместный проект Европейского союза, Европейского инвестиционного банка и ряда стран-членов ЕС, который, согласно официальному заявлению, направлен на содействие «стабильному социально-экономическому и институциональному развитию Сюникской области». Об этом пишет газета «Паст».
«В январе сообщалось, что первоначальный бюджет инициативы на ближайшие 5 лет составляет около 51 млн евро. Однако около десяти дней назад посол ЕС в РА (или, как говорит министр экономики РА, «дорогой посол») Андреа Викторин сообщила, что бюджет удвоился по сравнению с началом года и составляет 116 миллионов евро. Ряд экспертов, в том числе и неармянских, уже высказали мнение, что эта программа на самом деле имеет более глубокие подтексты, и Запад совершенно не заинтересован в развитии ни Сюникской области, ни вообще Армении.
Главное здесь — создать для них максимально благоприятные условия для реализации собственных геополитических интересов. Кстати, некоторые российские СМИ сообщают, что «Стойкий Сюник. Команда Европа», среди прочих задач, направлена на то, чтобы со временем подготовить соответствующую инфраструктуру для открытия так называемого «Зангезурского коридора»», - пишет газета «Паст».