ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանն ուղերձ է հղել Հանրապետության տոնի առիթով:
Այս օրը սրբազան ու թանկ է յուրաքանչյուր հայի համար։ Մեր հայրենիքի յուրաքանչյուր սանտիմետր անգին է մեզ համար։
Այսօր, երբ հնչում են մեր պետականության կորստի վտանգի մասին ահազանգեր, ուզում եմ վերահաստատել, որ մեր հայրենիքի սահմանների պաշտպանությունն ու մեր երկրի ինքնիշխանության ապահովումը մեր բոլորի հավաքական ու սրբազան պարտքն է: Վստահ եմ՝ մենք կարող ենք մեր սերունդներին փոխանցել ազատ, անկախ ու ինքնիշխան հայրենիք ունենալու երջանկությունը:
Մեր պետականության համար դժվարին այս շրջափուլում մենք պետք է թարմ պահենք մեր պատմական հիշողությունը, հպարտանանք անցյալի մեր հաղթանակներով ու ձեռքբերումներով ու ձգտենք անխախտ սահմաններով հայրենիք ժառանգել մեր երեխաներին:
Վստահ եմ մենք գնալու ենք ներքին համերաշխության, ազգային հաշտության ճանապարհով։ Մեզ միավորելու է սերը մեր հայրենիքի հանդեպ, մեր հավատքը, մեր պատմական հիշողությունը։

У нас будут сильное современное государство, армянский Арцах, единый армянский мир. Об этом говорится в поздравительном послании лидера партии «Процветающая Армения» в связи с Днем Первой республики.
«Дорогие соотечественники, сестры и братья Арцаха и Диаспоры,
От всей души поздравляю вас с Днем Первой Республики!
Этот день священный и дорогой для каждого армянина. Каждый сантиметр Родины бесценен для нас.
Сегодня, когда звучат сигналы относительно угроз потери нашей государственности, хочу еще раз подтвердить, что защита границ Родины и обеспечение суверенитета страны является коллективным и священным долгом всех нас. Уверен, что мы сможем передать нашим поколениям свободную, независимую и суверенную Родину.
В этот сложный для нашей государственности период мы должны сохранить нашу историческую память, гордиться прошлыми победами и достижениями и стремиться к тому, чтобы нашим детям в наследство досталась Родина с нерушимыми границами.
Уверен, мы пойдем по пути внутренней солидарности, национального примирения. Нас объединит любовь к Родине, наша вера, наша историческая память.