Թուրքիայի արտգործնախարարությունը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության վերաբերյալ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի և Ռուսաստանի, նախագահների համատեղ հայտարարությունը,- հաղորդում է «Today’s Zaman»-ը։
«Մեզ մոտ այնպիսի տպավորություն է, որ հիշյալ սկզբունքներն իրենցից ներկայացնում են մի համընդհանուր հիմք։ Եվ լիովին բնական են այդ սկզբունքների նկատմամբ կողմերի մոտեցումներում առկա նրբերանգները։ Կարեւորը այդ հարցի վերաբերյալ կառուցողական եւ միասնական կարծիք ունենալն է։ Եթե հաշվի առնենք այն կարևոր նշանակությունը, որ տալիս են ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն այդ հարցին, ապա մոտ ժամանակներս նրանք պիտի ավարտեն այդ հիմնարար սկզբունքների շուրջ հանդիպումները եւ խաղաղ ճանապարհով լուծեն այդ հակամարտությունը, որը դարձել է ոչ միայն Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այլեւ ողջ Հարավային Կովկասի ցավը»,- ասված է Թուրքիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչության հայտարարությունում։
Հիշեցնենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրները (ԱՄՆ, Ֆրանսիա և Ռուսաստան) հրապարակել են Մադրիդյան սկզբունքների համալրված տարբերակը, որտեղ նշվում է Լեռնային Ղարաբաղի շրջակա տարածքները Ադրբեջանին վերադարձնելու, Լեռնային Ղարաբաղին միջանկյալ կարգավիճակ տրամադրելու, Հայաստանը Լեռնային Ղարաբաղին կապող միջանցք բացելու, հետագայում ժողովրդի կամարտահայտման հիման վրա ԼՂՀ վերջնական իրավական կարգավիճակը որոշելու, բոլոր ներքին տեղահանվածներին ու փախստականներին իրենց նախկին բնակության վայրերը վերադառնալու իրավունքը ապահովելու, անվտանգության միջազգային երաշխիքների, այդ թվում խաղաղության պահպանման գործողության միջոցով, անհրաժեշտության մասին։

Министерство иностранных дел Турции приветствует совместное заявление глав стран – сопредседателей МГ ОБСЕ — Франции, США и России относительно нагорно-карабахского конфликта, передает Today’s Zaman
«У нас создалось впечатление того, что упомянутые принципы представляют собой общую основу. Вполне естественным является наличие нюансов в подходе обеих сторон к этим принципам. Важным является конструктивный подход и единое мнение по данному вопросу. Если учесть важное значение, которое придают вопросу сопредседатели, они в ближайшее время должны завершить встречи вокруг этих базовых принципов, и решить этот конфликт, ставший болью не только для Армении и Азербайджана, но и для всего Южного Кавказа, мирным путем», — говорится в заявлении внешнеполитического ведомства Турции.
Напомним, страны сопредседатели МГ ОБСЕ по урегулированию нагорно-карабахского конфликта (США, Франция и Россия) опубликовали дополненный вариант Мадридских принципов, где говорится о необходимости возвращения Азербайджану территорий вокруг Нагорного Карабаха, наделении Нагорного Карабаха промежуточным статусом, открытии коридора между Арменией и Нагорным Карабахом, определении в будущем окончательного правового статуса НКР на основе волеизъявления народа, обеспечении права всех внутренне-перемешенных лиц и беженцев на возвращение в места их прежнего проживания, обеспечении международных гарантий безопасности, в том числе посредством операции по поддержанию мира.