Իտալիակի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին մահացել է Միլանի հիվանդանոցում, տեղեկացրել են իտալական ԶԼՄ-ները։
Իտալական քաղաքականության վետերան, «Առաջ, Իտալիա» կուսակցության հիմնադիր եւ անփոփոխ առաջնորդ Սիլվիո Բեռլուսկոնին, որը երեք անգամ գլխավորել է կառավարությունը, մահացել է 87 տարեկանում։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացրել է «Կորյերա դելա սերա» թերթը»։
Ապրիլի սկզբին թոքաբորբի պատճառով հոսպիտալացվելուց հետո պարզվել էր, որ քաղաքական գործիչը քրոնիկական միելոմոնոցիտար լեյկոզ ունի (որի ֆոնին էլ առաջացել էր թոքերի վարակը)։ Հիվանդության հետ կապված՝ նա քիմիաթերապիա է անցել։ Բեռլուսկոնին այն ժամանակ ավելի քան մեկ ամիս պառկել էր Միլանի «Սան Ռաֆայել» կլինիկայում եւ նորից հոսպիտալացվել էր հունիսի 9-ին։

Former Italian Prime Minister Silvio Berlusconi has died in a hospital in Milan, Italian media reported.
Berlusconi, a veteran of Italian politics, the founder and constant leader of Forza Italia party, who headed the Italian government three times, died at the age of 87, Corriera della Sera daily informed on Monday.
In early April, after being hospitalized due to pneumonia, it was found out that the politician has chronic myelomonocytic leukemia, which had caused the aforesaid lung infection. He underwent chemotherapy. At that time, Berlusconi was in the San Raffaele Hospital in Milan for more than a month and was hospitalized again on June 9.