Իտալիակի նախկին վարչապետ Սիլվիո Բեռլուսկոնին մահացել է Միլանի հիվանդանոցում, տեղեկացրել են իտալական ԶԼՄ-ները։
Իտալական քաղաքականության վետերան, «Առաջ, Իտալիա» կուսակցության հիմնադիր եւ անփոփոխ առաջնորդ Սիլվիո Բեռլուսկոնին, որը երեք անգամ գլխավորել է կառավարությունը, մահացել է 87 տարեկանում։ Այս մասին երկուշաբթի տեղեկացրել է «Կորյերա դելա սերա» թերթը»։
Ապրիլի սկզբին թոքաբորբի պատճառով հոսպիտալացվելուց հետո պարզվել էր, որ քաղաքական գործիչը քրոնիկական միելոմոնոցիտար լեյկոզ ունի (որի ֆոնին էլ առաջացել էր թոքերի վարակը)։ Հիվանդության հետ կապված՝ նա քիմիաթերապիա է անցել։ Բեռլուսկոնին այն ժամանակ ավելի քան մեկ ամիս պառկել էր Միլանի «Սան Ռաֆայել» կլինիկայում եւ նորից հոսպիտալացվել էր հունիսի 9-ին։

Экс-премьер Италии Сильвио Берлускони скончался в больнице в Милане, сообщили итальянские СМИ.
Ветеран итальянской политики, основатель и бессменный лидер партии «Вперед, Италия» Сильвио Берлускони, трижды возглавлявший правительство, умер на 87-м году жизни. Об этом в понедельник сообщила газета «Коррьере делла сера».
В начале апреля после госпитализации с воспалением легких выяснилось, что политик страдал от хронического миеломоноцитарного лейкоза (на фоне которого развилась легочная инфекция). В связи с заболеванием он проходил курс химиотерапии. Берлускони пролежал тогда в миланской клинике "Сан-Раффаэле" более месяца, и был вновь госпитализирован 9 июня.