Ադրբեջանի եւ Սուրբ Աթոռի միջեւ հիանալի կապեր կան։ Ինչպես տեղեկացրել է APA-ն, այս մասին հայտարարել է Սուրբ Աթոռի՝ Ադրբեջան այցելած պետական քարտուղար, կարդինալ Պյետրո Պարոլինը Կովկասի մուսուլմանների վարչության նախագահ Շեյխուլիսլամ Ալլահշուքյուր Փաշազադեի հետ հանդիպման ժամանակ։
Նա նշել է, որ Ադրբեջանի եւ Սուրբ Աթոռի միջեւ բանակցություններ են վարվում միջկրոնական երկխոսության, համագործակցության եւ խաղաղության մասին. «Ես երախտագիտություն եմ հայտնում Ադրբեջանի Հանրապետության կառավարության անդամներին։ Սուրբ Աթոռը եւ Ադրբեջանը նույն դիրքորոշումն ունեն հումանիտար հարցերում, հատկապես անվտանգության եւ կայուն խաղաղության հարցերում։ Մեր ներկայացուցչությունը տարածաշրջանում շատ մեծ նշանակություն ունի։ Որովհետեւ երկար տարիների ընթացքում մեր դիվանագիտական հարաբերությունները խորացել են, եւ մենք համատեղ աշխատել ենք ամուր գործընկերության, այդ թվում լուծման խաղաղ ուղիների որոնման ուղղությամբ։ Անցած տարի մենք նշեցինք Սուրբ Աթոռի եւ Ադրբեջանի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակը»։
Ակնհայտ է, որ նման մակարդակի գովասանքը կոգեւորի Ադրբեջանին՝ կատարելու նոր «հումանիտար սխրանքներ», որոնց վառ ապացույցը Արցախի շրջափակումն է։

Между Азербайджаном и Святым престолом существуют прекрасные связи. Как сообщает АПА, об этом заявил находящийся с визитом в Азербайджане государственный секретарь Святого Престола кардинал Пьетро Паролин на встрече с председателем Управления мусульман Кавказа Шейхулисламом Аллахшукуром Пашазаде.
Он отметил, что между Азербайджаном и Святым Престолом ведутся переговоры о межрелигиозном диалоге, сотрудничестве и мире: «Я выражаю благодарность членам правительства Азербайджанской Республики. Святой Престол и Азербайджан занимают одинаковую позицию в гуманитарных вопросах, особенно в вопросах безопасности и устойчивого мира. Наше представительство в этом регионе имеет очень большое значение. Потому что на протяжении многих лет наши дипломатические отношения углублялись, и мы совместно работали над поиском прочного партнерства, в том числе мирных путей решения. В прошлом году мы отметили 30-летие дипломатических отношений между Святым Престолом и Азербайджаном».
Очевидно, что похвала на таком уровне вдохновит Азербайджан на новые «гуманитарные подвиги», ярким примером которых стала блокада Нагорного Карабаха.