Տարեվերջին Հայաստանի տնտեսությունը կարող է աճել ավելի քան 7 տոկոսով։ Այս մասին օգոստոսի 22-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Եվրասիական փորձագիտական ​​ակումբի համակարգող, քաղաքագետ Արամ Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ եկել է ժամանակը լուրջ ծրագրերով նվազեցնելու գործազրկությունը, օգնելու ցածր վարձատրվող աշխատողներին բարելավել իրենց վիճակը։ «Մենք կարծում ենք, որ եթե չլինի անսպասելի ֆորս-մաժոր, այս տարին կփակվի տպավորիչ տնտեսական աճով և համախառն ներքին արդյունքի ուժեղ աճով»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով՝ կորոնավիրուսի համաճարակից հետո Հայաստանի տնտեսությունը վերականգնման տպավորիչ աճ է գրանցում։ Սաֆարյանը հիշեցրեց, որ առաջին կիսամյակում Հայաստանի տնտեսական ակտիվության աճը կազմել է 11,4%, արագ զարգացում են գրանցել առևտուրը (23,6%), շինարարությունը (17%) և սպասարկման ոլորտը (16,8%)։ «Առաջին կիսամյակի արդյունքներով ԵԱՏՄ-ն գլխավորում է Հայաստանի արտաքին առևտրային գործընկերների ցանկը։ Հայաստանի արտահանման արդեն 53,6%-ը գնում է ԵԱՏՄ ուղղությամբ։ Ռուսաստանը շարունակում է մնալ հայկական ապրանքների արտահանման հիմնական շուկան։ Հենց այս ուղղությամբ է գնում ամենադիվերսիֆիկացված ապրանքահոսքը»,- նշեց փորձագետը։
Նա պարզաբանեց, որ եթե նախկինում ԵԱՏՄ հիմնականում հայկական կոնյակ էր արտահանվում, ապա այժմ այս ուղղությամբ արտահանվում են հեռախոսներ, մեքենաներ, բժշկական սարքեր, ռադիոսարքավորումներ։
Քաղաքագետն ընդգծեց, որ վերոնշյալ և մի շարք այլ ապրանքատեսակների արտահանումը վերջին տարիներին աճել է 10 անգամ, ինչը շատ կարևոր դեր է խաղում երկնիշ տնտեսական աճ ապահովելու գործում։
«Քանի որ վերոնշյալ ապրանքների մեծ մասը վերաարտահանվում է, երկրի կառավարությունը պետք է օգտվի ստեղծված բարենպաստ իրավիճակից և լուրջ քայլեր ձեռնարկի ԵԱՏՄ-ում ազգային արդյունաբերության և արդյունաբերական համագործակցության որակական զարգացման համար։ Ռուսաստանի հետ առևտրատնտեսական համագործակցության շարունակական աճը, որը դրսևորվում է նաև ռուս զբոսաշրջիկների հոսքի կտրուկ աճով և Հայաստանի սոցիալ-տնտեսական կյանքին ռուսաստանցի վերաբնակիչների մասնակցությամբ, ստիպում է մտածել հայ-ռուսական քաղաքական կապերի շարունակական զարգացման մասին»,- հավելել է նա։

По итогам года экономика Армении может вырасти больше, чем на 7%. Об этом на встрече с журналистами 22 августа заявил координатор Евразийского экспертного клуба, политолог Арам Сафарян.
По его словам, пришло время посредством серьезных программ сократить объемы безработицы, помочь малооплачиваемым работникам улучшить их состояние. «Мы думаем, что если не будет неожиданных форс-мажоров, этот год будет закрыт впечатляющим экономическим ростом и высокими показателями роста внутреннего валового продукта», – отметил он.
По его оценке, экономика Армении после пандемии короновируса фиксирует впечатляющий восстановительный рост. Сафарян напомнил, что по итогам полугодия рост экономической активности Армении составил 11,4%, бурное развитие зафиксировали торговля (23,6%), строительство (17%) и сфера услуг (16,8%). «По итогам первого полугодия ЕАЭС возглавляет список внешних торговых партнеров Армении. В направлении ЕАЭС идет уже 53,6% экспорта Армении. Россия продолжает быть главным рынком экспорта армянских товаров. Именно в этом направлении идет самый диверсифицированный товарный поток», – отметил эксперт.
Он пояснил, что если в прошлом традиционно в ЕАЭС экспортировался главным образом армянский коньяк, то сейчас в этом направлении экспортируются телефоны, автомобили, медицинские приборы и радиооборудование.
Политолог подчеркнул, что экспорт вышеупомянутых и целый ряд других товарных наименований увеличился в последние годы в 10 раз, и это играет очень важную роль в обеспечении двузначного экономического роста. «Так как большая часть вышеупомянутых товаров является реэкспортом, Правительство страны должно воспользоваться сложившейся благоприятной ситуацией и сделать серьезные шаги для качественного развития национальной промышленности и промышленной кооперации в рамках ЕАЭС. Продолжающийся рост торгово-экономического сотрудничества с Россией, проявлением которого являются также резкий рост потоков российских туристов и участие российских релокантов в социально-экономической жизни Армении, заставляет думать о беспрерывном развитии армяно-российских политических связей», – добавил он.