Ստեղծված անորոշության պայմաններում Եվրամիության խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի կոչ է անում հնարավորինս շուտ Բաքվի և Ստեփանակերտի միջև երկխոսության նպատակով հանդիպում անցկացնել։ Այս մասին «Ազատությանը» փոխանցել է Եվրամիության բարձրաստիճան անանուն պաշտոնյան։
Եվրամիության պաշտոնյայի խոսքով՝ Սոֆիայում նախատեսված, սակայն չկայացած հանդիպումից հետո Ստեփանակերտ-Բաքու նոր հանդիպման հարցն այս պահին փակուղում է, ընդ որում՝ նշել է, որ սեղանին որևէ նոր առաջարկ չկա, ու առայժմ հայտնի չէ՝ երբ և որտեղ կարող է կողմերի հաջորդ հանդիպումը կայանալ։ Եվրոպացի պաշտոնյան պնդել է, թե Բրյուսելը շարունակում է մնալ անշահախնդիր ու անկեղծ միջնորդ Բաքվի ու Երևանի միջև բանակցություններում։
«Նախագահ Միշելն ադրբեջանական կողմին շեշտել է Լաչինի ճանապարհը բացելու անհապաղ անհրաժեշտությունը՝ համապատասխան Միջազգային քրեական դատարանի կանոնադրության, և որպեսզի կանխվի հետագա լարվածությունը։ Նա նաև ի գիտություն է ընդունում ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը հումանիտար օգնություն տրամադրել այլ ճանապարհներով, ներառյալ՝ Աղդամով», - հավելել է «Ազատության» աղբյուրը։

In the conditions of created uncertainty, the President of the European Council, Charles Michel, calls for a meeting between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan for the purpose of dialogue as soon as possible. An anonymous senior official of the European Union (EU) told the RFE/RL Armenian Service about this.
According to this official, the question of a meeting between Nagorno-Karabakh and Azerbaijan after the planned one in Sofia, but which did not take place, is at an impasse at the moment. Moreover, the source noted that there are no new proposals on the negotiating table, and it is not yet known when and where this meeting between the two parties could take place. The European official claimed that Brussels continues to be a disinterested and honest mediator in the peace talks between Armenia and Azerbaijan.
Michel emphasized to the Azerbaijani side the immediate need to reopen the Lachin road in accordance with the statute of the International Criminal Court, and in order to prevent further tension. Also, he takes note of the willingness of the Azerbaijani side to provide humanitarian aid to Nagorno-Karabakh by other routes, including through Aghdam city of Azerbaijan, added the aforesaid EU official.