Բանակի գեներալ Սերգեյ Սուրովիկինը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության պատվիրակության հետ այժմ Ալժիրում է։ Այս մասին «Կոմերսանտ»-ին հայտնել է հրամանատարի շրջապատի աղբյուրը՝ հաստատելով այս տեղեկությունը լուսանկարներով։
«Աղբյուրները Սուրովիկինի այցը Ալժիր կապում են այն փաստի հետ, որ «երկրի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը արտաքին քաղաքականության իրականացման գործում մեծ նշանակություն է տալիս արևելյան ուղղությանը»։ «Ակնհայտ է, որ Սուրովիկինի նկատմամբ պահպանվում է ամենաբարձր մակարդակով վստահությունը, և հնարավոր է, որ գեներալի այցը կապված լինի նրա հնարավոր նշանակման հետ այն պաշտոնում, որը կապված կլինի արևելյան ուղղությամբ աշխատանքի հետ»,- նշել է աղբյուրը։
Բանակի գեներալ Սերգեյ Սուրովիկինը 2017 թվականի մարտից դեկտեմբերը Սիրիայում ռուսական զինված ուժերի խմբավորման հրամանատարն էր։ 2017 թվականի հոկտեմբերի 31-ին նշանակվել է ՌԴ օդատիեզերական ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնում։ 2022 թվականի հոկտեմբերի 8-ին նա նշանակվել է Ուկրաինայում ռազմական գործողության ռուսական ուժերի միացյալ խմբի հրամանատար։ 2023 թվականի հունվարի 11-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը  Սուրովիկինին ազատեց Ուկրաինայում ռուսական խմբավորման հրամանատարի պաշտոնից և այդ պաշտոնում նշանակեց ՌԴ ԶՈՒ գլխավոր շտաբի պետ Վալերի Գերասիմովին։  Սուրովիկինը դարձավ հրամանատարի տեղակալ։
2023 թվականի մայիսին «Վագներ» ՄՌԿ-ի ղեկավար Եվգենի Պրիգոժինը հայտարարել էր, որ Սերգեյ Սուրովիկինը կվերահսկի Ռուսաստանի Զինված ուժերի և ռազմական ընկերության միջև զինամթերքի մատակարարումների վերաբերյալ երկխոսությունը։ 2023 թվականի հունիսի 23-ին «Վագներ» ՄՌԿ-ի վարձկանները՝ Եվգենի Պրիգոժինի գլխավորությամբ, խռովություն կազմակերպեցին։ Նույն օրը հրապարակվեց տեսանյութ, որում  Սուրովիկինը դիմում է ՄՌԿ-ի մարտիկներին և կոչ անում կանգ առնել։
Հունիսի 24-ից գեներալը դադարել է հայտնվել հանրային տարածքում։ The New York Times-ը, վկայակոչելով ԱՄՆ հետախուզության տվյալները, պնդում էր, որ  Սուրովիկինը գիտեր ապստամբության նախապատրաստման մասին, որի նպատակը Ռուսաստանի պաշտպանության նախարարության ղեկավարության փոփոխությունն էր։ Օգոստոսի 22-ին լրատվամիջոցները, հղում անելով աղբյուրներին, հաղորդում էին, որ   Սուրովիկինն ազատվել է օդատիեզերական ուժերի գլխավոր հրամանատարի պաշտոնից։ Պաշտպանության նախարարությունը պաշտոնապես չի հայտարարել հրաժարականի մասին, սակայն սեպտեմբերին պաշտպանության գերատեսչության կայքից անհետացել են գեներալի մասին հիշատակումները։ Սեպտեմբերի 6-ին Պետդումայի տեղակալ, պաշտոնաթող գեներալ-գնդապետ  Վիկտոր Զավարզինն ասել է, որ Սերգեյ Սուրովիկինի համար  «լավ» պաշտոն են  գտել «ԱՊՀ շրջանակում»։

Генерал армии Сергей Суровикин в настоящее время находится в Алжире вместе с делегацией министерства обороны России. Об этом «Коммерсанту» сообщил источник в окружении военачальника, подтвердив эту информацию фотографиями.
«Поездку Суровикина в Алжир источники связывают с тем, что «военно-политическое руководство страны придает большое значение в осуществлении внешней политики восточному направлению». «Очевидно, что к Суровикину сохраняется доверие на самом высоком уровне и не исключено, что поездка генерала может быть связана с его возможным назначением на должность, которая будет иметь отношение к работе в восточном направлении»,— отметил источник.
Генерал армии Сергей Суровикин с марта по декабрь 2017 года был командующим группировкой Вооруженных сил РФ в Сирии. 31 октября 2017 года он был назначен на пост главнокомандующего Воздушно-космическими силами России. 8 октября 2022 года господина Суровикина назначили командующим Объединенной группировкой российских войск в военной операции на Украине. 11 января 2023 года президент России Владимир Путин снял господина Суровикина с поста командующего российской группировкой на Украине и назначил на эту должность начальника Генерального штаба Вооруженных сил России Валерия Герасимова. Господин Суровикин стал заместителем командующего.
В мае 2023 года глава ЧВК «Вагнер» Евгений Пригожин заявил, что Сергей Суровикин будет курировать диалог между ВС РФ и военной компанией в вопросе поставок боеприпасов. 23 июня 2023 года наемники ЧВК «Вагнер» под предводительством Евгения Пригожина организовали вооруженный мятеж. В тот же день было опубликовано видео, на котором господин Суровикин обращается к бойцам ЧВК и призывает их остановиться.
С 24 июня генерал перестал появляться в публичном пространстве. The New York Times со ссылкой на данные разведки США утверждала, что господин Суровикин знал о подготовке мятежа, целью которого являлась смена руководства Минобороны РФ. 22 августа СМИ со ссылкой на источники сообщили, что господин Суровикин освобожден от должности главкома ВКС. Минобороны официально не сообщало об отставке, но в сентябре упоминания генерала пропали с сайта оборонного ведомства. 6 сентября депутат Госдумы генерал-полковник в отставке Виктор Заварзин заявил, что Сергею Суровикину нашли «неплохую» должность «по СНГ».