Ռուսաստանի զինուժի գլխավոր շտաբի գլխավոր հետախուզական վարչության ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Ալեքսանդր Շլյախտուրովը չի բացառում, որ Վրաստանը կարող է նոր փորձ ձեռնարկել՝ ռազմական ճանապարհով վերադարձնելու Հարավային Օսիան եւ Աբխազիան: «Ներկայիս վրացական իշխանությունները ոչ միայն հրաժարվում են ճանաչել Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի անկախությունը, այլեւ ամեն կերպ փորձում են վերադարձնել այդ երկրները իրենց իշխանությա տակ»,- հայտարարել է նա:
Շլյախտուրովի խոսքերով, 2008թ. օգոստոսին վրացական բանակի հարձակումը Հարավային Օսիայի վրա արկածախնդրություն էր: Վրաստանը գործում էր «առանց իրավիճակի հնարավոր զարգացման հստակ հաշվարկների, առանց շատ գործոններ հաշվի առնելու»,- նկատել է Շլյախտուրովը: Այժմ իրավիճակը կարող է կրկնվել, «առավել եւս, որ Վրաստանը վերականգնում է իր ռազմական պոտենցիալը օտարերկրյա ռազմամթերքի եւ ռազմական տեխնիկայի մատակարարումների հաշվին»:
ԻՏԱՌ-ՏԱՍՍ-ը, վկայակոչելով ՌԴ ԶՈՒ Գլխավոր շտաբի ԳՀՎ պետին, հայտնում է, որ ինչպես Ռուսաստանի հետ հակամարտությունից առաջ, այժմ էլ Վրաստանը շարունակում է ռազմական օգնություն ստանալ հիմնականում ՆԱՏՕ-ի երկրներից, Իսրայելից եւ Ուկրաինայից: ՆԱՏՕ-ի երկրները, հիմնականում Արեւելյան Եվրոպայի պետությունները, առաքում են հրաձգային զենք եւ սարքավորումներ: ԱՄՆ-ը իրականացնում է անձնակազմի պատրաստությունը, Իսրայելը Վրաստանին է վաճառում անօդաչու թռչող սարքեր, իսկ Ուկրաինան՝ տանկեր եւ ՀՕՊ միջոցներ:

Начальник Главного разведывательного управления Генерального штаба ВС России, генерал-лейтенант Александр Шляхтуров не исключает, что Грузия может пойти на новую попытку вернуть Южную Осетию и Абхазию военным методом. «Нынешнее грузинские власти не только отказываются признать суверенитет Абхазии и Южной Осетии, но и всячески пытаются вернуть эти страны, ставшие независимыми, под свою юрисдикцию», — заявил он.
По словам Шляхтурова, нападение грузинской армии на Южную Осетию в августе 2008 года было авантюрой. Грузия действовала «без опоры на точные и выверенные расчеты возможного развития ситуации, без учета многих факторов», отметил Шляхтуров. Теперь ситуация может повториться, «тем более что Грузия восстанавливает свой военный потенциал за счет поставок вооружений и военной техники зарубежными странами».
Как сообщает ИТАР-ТАСС со ссылкой на начальника ГРУ Генштаба ВС РФ, как и до конфликта с Россией, Грузия продолжает получать военную помощь от стран НАТО, Израиля и Украины. Страны НАТО, в основном государства Восточной Европы, поставляют стрелковое оружие снаряжение. США ведут подготовку личного состава. Израиль продает Грузии беспилотные летательные аппараты, а Украина — танки и средства ПВО.