Ռուսաստանի Դաշնությունը տեղեկություններ ունի այն մասին, որ ԱՄՆ-ը հայտարարել է Իրաքից իր ռազմական կոնտինգենտի դուրսբերումը սկսելու պատրաստակամության մասին։ Այս մասին հայտարարել է սիրիական կարգավորման հարցով ՌԴ նախագահի հատուկ ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լավրենտյովը, փոխանցում է ՏԱՍՍ-ը։
Միաժամանակ նա կարծում է, որ Իրաքից ամերիկյան զորքերի դուրսբերման գործընթացը կարող է տարիներ շարունակ ձգվել։
«Ռուսաստանի Դաշնությունը, Իրանը և Թուրքիան միակարծիք են այն հարցում, որ Սիրիայում անկայունության հիմնական պատճառն ԱՄՆ-ի անօրինական ներկայությունն է»,- ընդգծել է քաղաքական գործիչը։
Նրա գնահատմամբ՝ ԱՄՆ իշխանությունները օգտագործում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման զինյալներին՝ Սիրիայում իրավիճակը ապակայունացնելու համար։
Նա նշել է, որ Ռուսաստանի Դաշնությունը դեմ է հութիների կողմից Բաբ էլ-Մանդեբի նեղուցում քաղաքացիական նավերի գնդակոծմանը, սակայն Արևմուտքի արձագանքը անհամաչափ է։

РФ располагает данными, что США заявили о готовности начать вывод воинского контингента из Ирака. Об этом заявил спецпредставитель президента России по сирийскому урегулированию Александр Лаврентьев, сообщает ТАСС.
При этом он считает, что процесс вывода контингента США из Ирака может затянуться на годы.
«РФ, Иран и Турция едины во мнении, что незаконное присутствие США является главной причиной нестабильности в Сирии», – подчеркнул политик.
По его оценке, власти США используют боевиков террористической группировки «Исламское государство», чтобы дестабилизировать ситуацию в Сирии.
Он отметил, что РФ против обстрела хуситами мирных судов в Баб-эль-Мандебском проливе, но реакция Запада является несоразмерной.