Առաջ է եկել ՀՀ-ում ԵՄ առաքելության կարգավիճակի մասին համաձայնագրի վավերացման անհրաժեշտություն։ Այս մասին Ազգային ժողովում, «Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրամիության առաքելության կարգավիճակի մասին» համաձայնագրի վավերացման հարցի քննարկման ժամանակ, մարտի 19-ին ասել է արտաքին գործերի փոխնախարար Մնացական Սաֆարյանը։
Նրա խոսքով՝ Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության տեղակայումն ուղղված է ամուր խաղաղության եւ կայունության ապահովմանը տարածաշրջանում։
Հայկական կողմը, ինչպես նշել է արտաքին գործերի փոխնախարարը, մեծ նշանակություն է տալիս ինչպես այս, այնպես էլ այլ նախաձեռնություններին, որոնք ուղղված են Եվրամիության հետ համագործակցության խորացմանը անվտանգության ոլորտում։
«ԵՄ-ն 2023-ից քաղաքացիական առաքելություններ է սկսել եվրոպական, աֆրիկյան եւ ասիական մի շարք երկրներում՝ գործի դնելով քաղաքացիական եւ ռազմական առաքելություններ 37 երկրներում։ Ներկայում գոյություն ունի 21 առաքելություն. 12 քաղաքացիական եւ 9 ռազմական։ Կարելի է նշել, որ քաղաքացիական առաքելությունն աջակցել է միջադեպերի նվազմանը։ ԵՄ համապատասխան ինստիտուտները, ինչպես նաեւ անդամ երկրներն ամենից շատ են տեղեկացված իրավիճակի մասին։ Միեւնույն ժամանակ, դիտորդների ներկայությունն ավելի դրական հոգեբանական մթնոլորտ է ստեղծում բնակչության համար»,- ընդգծել է Սաֆարյանը։
Հիմնական զեկուցողի խոսքով՝ քաղաքացիական առաքելության անխափան աշխատանքը կարեւոր է ոչ միայն Հայաստանի արեւելյան սահմաններում կայունության ապահովման, այլեւ Հայաստանի եւ ԵՄ քաղաքական հարաբերությունների մերձեցման գործընթացների արագացման տեսանկյունից։

The need has come up to ratify the agreement on the status of the European Union (EU) monitoring mission in Armenia. Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan announced this during Tuesday’s National Assembly debates on the ratification of the agreement on the status of the EU civilian monitoring mission (EUMA) in Armenia.
According to Safaryan, the deployment of the EUMA is aimed at ensuring strong peace and stability in the region.
As the deputy FM noted, the Armenia attaches great importance to both the EUMA and other initiatives aimed at deepening the country’s cooperation with the EU in the security sector.
"It can be noted that the civilian mission has assisted in the reduction of incidents. The relevant institutions of the EU, as well as the member countries, are informed the most about the situation. At the same time, the presence of monitors creates a more positive psychological atmosphere for the population," Safaryan emphasized.
According to the main speaker, the uninterrupted work of the EUMA is important not only for ensuring stability in the eastern borders of Armenia, but also from the point of view of speeding up the processes of rapprochement of political relations between Armenia and the EU.