Վրաստանի նախագահ Սալոմե Զուրաբիշվիլին ուղղակիորեն մեղադրել է իշխող «Վրացական երազանք» կուսակցությանը ԵՄ-ին Վրաստանի հետագա ինտեգրումը սաբոտաժի ենթարկելու մեջ, գրում է «Նովոստի Գրուզիան»։
«Երազանքը» սաբոտաժ է անում մեր ճանապարհն ու եվրոպական ապագան: Սաբոտաժը միակ բառն է, որը մտքովս անցել է», - ասել է Զուրաբիշվիլին արտակարգ ճեպազրույցի ժամանակ՝ կապված «օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենք ընդունելու իշխող կուսակցության երկրորդ փորձի հետ։
Ընդ որում, նա օգտագործել է «ռուսական օրենք» տերմինը. «Այո, ես օգտագործում եմ այն (տերմինը)՝ «ռուսական օրենքի» ներդրումը։ Մարտի 31-ին հաջորդող շաբաթը և մինչև ապրիլի 9-ը Վրաստանի նորագույն պատմության ազգային ոգով լցված օրեր են։ Բայց դուք այդ ոգին չունեք՝ ոչ ազգային, ոչ եվրոպական... Դուք չեք ուզում տեսնել կամ լսել, որ վրաց հասարակությունը միասնական է մեր անկախության ամրապնդման հարցում։ Ռուսաստանն այլևս երբեք այստեղ չի վերադառնա»,- ասել է նախագահը` դիմելով իշխող կուսակցությանը։
Նրա խոսքով, անցած տարվա դեկտեմբերին «Վրացական երազանքը» ակտիվորեն իրեն վերագրեց Վրաստանին ԵՄ-ին թեկնածուի կարգավիճակ շնորհելը։
«Այդ հռետորաբանությունը որոշ ժամանակ շարունակվեց, բայց այսօր ամեն ինչ պարզ է. «Վրացական երազանքը» շատ հստակ Եվրոպային հայտարարել է «ՈՉ» բոլոր ուղղություններով... Մենք մի տեսակ առաջխաղացում ստացանք Եվրոպայից, իսկ այսօր՝ «Վրացական երազանքը» սաբոտաժ է անում մեր ճանապարհն ու ապագան: Սաբոտաժը միակ բառն է, որ գալիս է մտքին»:
Ի հավելումն օտարերկրյա գործակալների մասին օրենքի՝ նախագահն ասել է, որ իշխող կուսակցությունը դեմ է դատական համակարգի բարեփոխմանը, հրաժարվում է հոկտեմբերին կայանալիք ընտրություններում արտերկրում միգրանտների համար լրացուցիչ կայքեր բացել և չի ցանկանում, որ ձայներ հնչեն խոշոր չափերի կոռուպցիոն փաստերի մասին։
«Ստացվում է, որ մենք կարիք չունենք իմանալու, թե ինչպես են հարստանում մեր դատավորները, դատարանների նախագահները կամ նախկին վարչապետները», - ասել է Զուրաբիշվիլին՝ նշելով, որ պաշտոնյաներն իրենց ողջ կարողությունը վերագրում են հարուստ ծնողների և այլ հարազատների օգնությանը։
Նախագահը ենթադրել է, որ «Վրացական երազանք»-ը փորձում է երկրում անկարգություններ և ապակայունացում հրահրել, որպեսզի իր հակառակորդներին անվանի «արմատականներ, գործակալներ և «պատերազմի կուսակցության» անդամներ։
Դրան, ըստ Զուրաբիշվիլիի, հնարավոր է հակադարձել միայն ընտրություններին ակտիվ մասնակցությամբ։
«Այս ամենի, Վրաստանի հանդեպ այս կոպտության և մեծ վիրավորանքի, որը կոչվում է ռուսական օրենք և ռուսական ուղղություն, պատասխանը մեկն է՝ արտահայտել սեփական եվրոպական տեսակետը ընտրությունների միջոցով արտահայտել։ Շուտով ընտրություններ են... Պետք է գնալ ընտրության. Սա պահանջում է մեծագույն մոբիլիզացիա, այլ ոչ թե հուսահատություն, դեպրեսիա, հոռետեսություն կամ մեծ անկարգություններ: Պետք է պատրաստ լինել ընտրությունների գնալ մեկ եվրոպական դրոշի ներքո, միգուցե մի քանի կուսակցություններով, բայց մեկ դրոշի ներքո եւ դա եվրոպական դրոշն է»,- ասել է Սալոմե Զուրաբիշվիլին։

Президент Грузии Саломе Зурабишвили прямо обвинила правящую партию «Грузинская мечта» в саботаже дальнейшей интеграции Грузии в ЕС, передает «Новости- Грузия».
«Мечта» саботирует наш путь и европейское будущее. Саботаж – единственное слово, которое пришло на ум»,  — заявила Зурабишвили на чрезвычайном брифинге в связи со второй попыткой правящей партии принять закон об «иноагентах».
При этом она использовала термин «российский закон», который сегодня запретил депутатам  от оппозиции использовать спикер парламента применительно к законопроекту о прозрачности европейского влияния.
«Да, я использую его (термин) — введение в действие «российского закона». Неделя после 31 марта и до 9 апреля — дни, которые наполнены национальным духом новейшей истории Грузии. Но у вас этого нет: ни национального, ни европейского…Вы не хотите ни видеть, ни слышать, что грузинское общество едино в том, чтобы укреплять нашу независимость. Россия сюда больше никогда не вернется», — сказала президент, обращаясь к правящей партии.
По ее словам, «Мечта» в декабре прошлого года активно присваивала себе в качестве заслуги предоставление Грузии статуса кандидата в ЕС.
«Та риторика продолжалась некоторое время, но сегодня все ясно: «Грузинская мечта» очень четко заявила о себе, она сказала Европе «НЕТ» по всем направлениям… Мы получили своего рода аванс от Европы, и сегодня «Грузинская мечта» занимается саботажем нашего пути и будущего. Саботаж — единственное слово, которое приходит на ум».
Кроме закона об иноагентах президент заявила, что правящая партия противостоит реформе судебной системы, отказывается открывать дополнительные участки для мигрантов за рубежом на октябрьских выборах и не хочет того, чтобы звучали голоса о фактах масштабной коррупции.
«Получается, что нам не нужно знать, как богатеют наши судьи, председатели судов или бывшие премьер-министры», — сказала Зурабишвили, отметив, что все свое благосостояние чиновники объясняют помощью обеспеченных родителей и других родственников.
Президент предположила, что «Грузинская мечта» пытается спровоцировать волнения и дестабилизацию в стране, чтобы назвать своих оппонентов «радикалами, агентами и  членами «партии войны».
Противостоять этому, по словам Зурабишвили, можно только активным участием в выборах.
«Ответ на все это, на это хамство и большое оскорбление Грузии, что называется российским законом и русским направлением, один и только один – это высказать свое европейское мнение через выборы. Выборы уже скоро…Нам нужно пойти на выборы. Для этого нужна величайшая мобилизация, а не безысходность, депрессия, пессимизм, или большие волнения. Готовность к тому, чтобы прийти на выборы под одним европейским флагом, возможно, с несколькими партиями, но под одним флагом, а это европейский флаг», — заявила Саломе Зурабишвили.