Պակիստանն այս ամիս կխնդրի երկրում գործող չինական էլեկտրակայաններին անցնել ոչ թե ներկրվող, այլ Պակիստանի Թար շրջանում արդյունահանվող ածխի օգտագործմանը, ասել է Պակիստանի էներգետիկայի նախարար Ավայս Լեգարին:
Իսլամաբադը Պեկին այցի ժամանակ կարող է նաև բանակցություններ սկսել Պակիստանի էներգետիկ ոլորտի պարտքի վերակառուցման շուրջ, Reuters-ին ասել է Լեգարին:
Լեգարին լինելու է այն պատվիրակության կազմում, որը կքննարկի էներգետիկ ոլորտում Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) կողմից առաջարկված կառուցվածքային բարեփոխումները։ ԱՄՀ-ն անցյալ շաբաթ համաձայնել էր 7 միլիարդ դոլարի օգնություն տրամադրել:
Հարևան Չինաստանը Պակիստանում ավելի քան 20 միլիարդ դոլար արժողությամբ էներգետիկ նախագծեր է իրականացրել։
«Համագործակցության առանցքային նպատակներից մեկը ներկրվող ածխով աշխատող մեր գործարանները տեղական ածխի անցնելն է: Սա մոտ ապագայում հսկայական ազդեցություն կունենա էներգիայի արժեքի վրա: Այսպիսով, սա օրակարգի ամենակարևոր կետերից մեկն է», - ասել է Լեգարին գործակալությանը տված հարցազրույցում:

Пакистан в этом месяце попросит китайские электростанции, работающие в стране, перейти на использование угля из пакистанского региона Тар, а не импортного, заявил министр энергетики Пакистана Авайс Легари.
Исламабад также может начать переговоры о реструктуризации долга энергетического сектора Пакистана во время визита в Пекин, сообщил Легари агентству Reuters.
Легари будет в составе делегации, которая обсудит структурные реформы в энергетическом секторе, предложенные Международным валютным фондом (МВФ), который на прошлой неделе согласился предоставить помощь в размере 7 миллиардов долларов.
Соседний Китай реализовал в Пакистане энергетические проекты стоимостью более 20 миллиардов долларов.
«Одной из ключевых целей сотрудничества является перевод наших угольных установок, производимых на импортном угле, на местный уголь. Это окажет огромное влияние на стоимость энергии в ближайшем будущем. Так что это один из самых важных пунктов повестки дня», - сказал Легари в интервью агентству.