Ուկրաինայում պատերազմի պայմաններում ՆԱՏՕ-ն 2014 թվականից ի վեր ենթարկվել է իր ամենանշանակալի վերափոխմանը և իրագործել է իր ամենամեծ պաշտպանական պլանները սառը պատերազմից ի վեր, ասել է ՆԱՏՕ-ի խոսնակ Ֆարահ Դահլալան:
«Ներկայումս ավելի քան 500,000 զինծառայողներ գտնվում են բարձր պատրաստության վիճակում», - CNN-ին ասել է Դահլալահը:
Զինվորական անձնակազմի հավաքագրման և վերապատրաստման ձևը թողնված է յուրաքանչյուր առանձին երկրի հայեցողությանը, ասաց նա, բայց դաշինքի երկրների մոտ մեկ երրորդը պարտադիր զինվորական ծառայության որոշակի ձև ունի:
Բարձր պատրաստվածության վիճակը նշանակում է, որ զորամասերը կարող են տեղակայվել 30 օրվա ընթացքում։ Դեռ 2022 թվականին դաշինքն ուներ 20 հազար զինվորական՝ բարձր պատրաստականության վիճակում։ 2023 թվականի ամռանը նրանք որոշեցին իրենց թիվը հասցնել 300 հազարի, իսկ մեկ տարի անց ՆԱՏՕ-ն զեկուցեց այդ նպատակին հասնելու մասին։
«Այն, ինչ դաշնակիցներն ունեն, գերազանցում է մեր սահմանած 300,000-ը... Սրանք այն ուժերն են, որոնք դաշնակիցները մեզ ասել են, որ հասանելի են պատրաստության այս մակարդակում», - հունիսին AFP-ին ասել է ՆԱՏՕ-ի պաշտոնյան:
Միևնույն ժամանակ, ըստ ռազմական վերլուծաբանների, որոնց մեջբերում է Financial Times-ը, ՆԱՏՕ-ի եվրոպական երկրները ռազմական պակաս են զգում և չեն կարողանա բավարար քանակությամբ զինվոր ուղարկել ռազմաճակատ Ռուսաստանի հետ պատերազմի դեպքում:
Թղթի վրա ՆԱՏՕ-ի եվրոպական դաշնակիցներն ընդհանուր առմամբ ունեն 1,9 միլիոն զինվոր, ինչը բավական է Ռուսաստանին հակազդելու համար: Սակայն իրականում Հյուսիսատլանտյան դաշինքի երկրների համար դժվար կլինի ներգրավել ավելի քան 300 հազարի` պոտենցիալ ռազմական հակամարտությանը մասնակցելու համար: Ավելին, նույնիսկ նման թվով մարդկանց հավաքագրելու համար կպահանջվեն ամիսներ:

More than 500,000 NATO military personnel are currently on high alert, the US-led military bloc's spokesperson, Farah Dakhlallah, confirmed on Sunday.
"Since 2014, NATO has undergone the most significant transformation in our collective defense in a generation," Dakhlallah told CNN.
"We have put in place the most comprehensive defense plans since the Cold War, with currently more than 500,000 troops at high readiness," she indicated.
The announcement follows the Washington Summit Declaration, where NATO leaders confirmed that Ukraine is on an "irreversible path" into the alliance.
The state of high readiness means that military units can be deployed within 30 days. Back in 2022, the alliance had 20,000 soldiers in a state of high readiness. In the summer of 2023, they decided to increase their number to 300 thousand, and a year later NATO reported on the achievement of this goal.
"What the Allies have is in excess of the 300,000 we set... These are the forces that the Allies have told us are available at this level of readiness," a NATO official told AFP in June.
At the same time, according to military analysts quoted by the Financial Times, European NATO countries are facing military shortages and would not be able to send enough troops to the front in the event of a war with Russia.
On paper, NATO's European allies have a total of 1.9 million troops, enough to counter Russia. But in reality, it will be difficult for the countries of the North Atlantic Alliance to attract more than 300,000 to participate in a potential military conflict. Furthermore, it would take months to recruit even that number of people.