Միչիգանի պետական համալսարանի փորձագետները մշակում են ինվազիվ ձկան դեմ պայքարի նորարարական միջոց, որը վնասում է Միչիգան լճին ու հարակից ջրուղիներին։
Ծովային մինոգները այնպիսի տեսք ունեն, ասես նրանց հորինել են սարսափների ժանրի հեղինակները։ Այդ ձկները, որոնք նման են օձաձկների, սկավառակաձեւ են, ունեն բազմաթիվ ատամներ, որոնց օգնությամբ կպչում են այլ ձկների եւ քամում նրանց կենսահյութը։
Մայքլ Վագները (ձկնորսության եւ վայրի բնության ֆակուլտետի կիրառական էկոլոգիայի լաբորատորիայի դոցենտ) MSU Today-ին պատմել է, որ մեկ ծովային մինոգը կարող է ոչնչացնել մոտ 40 ֆունտ ձուկ։ Սա հսկայական խնդիր է փխրուն էկոհամակարգի համար։
Ինվազիվ տեսակների դեմ պայքարի այսպես կոչված «սրբազան գրաալը», որը մշակել են Միչիգանի համալսարանի հետազոտողները, թույլ կտա արդյունավետ զտել ձկների ցանկալի տեսակները՝ առանձնացնելով ծովային մինոգներին, որոնք հակառակ դեպքում կարող էին հայտնվել Բորդման գետում Միչիգան լճից։
FishPass անունն ստացած համակարգը գործելու է որպես պատնեշ, որը կարող է տեսակավորել ձկներին, որսալ ծովային մինոգներին եւ օգտակար տեսակներին թույլ տալ շարունակել իրենց ճանապարհը։
Այս համակարգը կդառնա Բորդման գետի վերականգնման՝ 20 մլն դոլար արժողությամբ նախագծի եւս մեկ փուլը։ Գետի բնական հոսքը խանգարվել է ալրի արտադրման ամբարտակի եւ հիդրոէլեկտրաէներգիայի արտադրման պատճառով, գրել է MSU Today-ը։
Կարծիք կա, որ մարդու կողմից շլյուզների ստեղծումը ծովային մինոգներին բերել է Կանադայի Մեծ լճերից։ Իշխանի, սիգի պոպուլյացիայի համար պատասխանատվությունը ձկնորսության հանձնաժողովը դնում է մակաբույծ ձկան վրա։

Эксперты из Мичиганского государственного университета разрабатывают новаторский способ борьбы с инвазивной рыбой, поражающей озеро Мичиган и прилегающие к нему водные пути.
Морские миноги выглядят так, будто их придумали авторы жанра ужасов. У этих рыб, похожих на угрей, дисковидный рот, полный зубов, с помощью которых они присасываются к другим рыбам и высасывают из них биологические жидкости.
Майкл Вагнер, доцент лаборатории прикладной поведенческой экологии факультета рыболовства и дикой природы, рассказал MSU Today, что одна морская минога может уничтожить около 40 фунтов местной рыбы к тому времени, как она достигнет нерестового возраста. Это представляет собой огромную проблему для хрупкой экосистемы.
Так называемый «священный грааль» борьбы с инвазивными видами, разработанный исследователями Мичиганского университета, позволит эффективно пропускать желаемые виды рыб, отсеивая при этом морских миног, которые в противном случае могли бы попасть в реку Бордман из озера Мичиган.
Система, получившая название FishPass, будет действовать как барьер, который может сортировать рыбу, отлавливать морских миног и позволять полезным видам продолжать свой путь.
Эта система станет еще одним этапом проекта стоимостью 20 миллионов долларов по восстановлению реки Бордман. Плотины для производства муки и выработки гидроэлектроэнергии, которые нарушали естественное течение рек и не позволяли местной рыбе добраться до исторических мест обитания, были снесены, что помогло восстановить связь между 160 милями реки, сообщает MSU Today.
Считается, что созданные человеком шлюзы в речной сети привели морских миног в Великие озера из Канады. Комиссия по рыболовству Великих озер возлагает ответственность за сокращение популяции озерной форели, сига и голавля на плавники рыбы-паразита.