ԱՄՆ-ում 99 ռաբբիներ եւ կանտորներ Իսրայելի վարչապետ Բենիամին Նեթանյահուին եւ բոլոր կողմերին կոչ են արել «ավարտել գործարքը, որն առաջարկել է նախագահ Բայդենը, եւ որն արժանացել է Կատարի, Եգիպտոսի եւ ՄԱԿ ԱԽ հավանությանը, օգնություն ցուցաբերել տառապյալներին», տեղեկացրել է The Jewish Telegraph գործակալությունը։
Ռաբբիները հայտնել են, որ հրեա ժողովուրդն Իսրայելում եւ համաշխարհային սփյուռքը չեն կարող սկսել իրենց ապաքինումը, քանի դեռ Գազայում ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պահվող 115 պատանդները տուն չեն վերադարձել։
«Ժամանակն անցնում է, եւ մենք պետք է օգտվենք այս հնարավորությունից, որպեսզի հույսը վերադարձնենք տարածաշրջան,- նշվել է ռաբբիների հայտարարությունում։- Ամեն օրը, երբ պատանդները պահվում են Գազայում, այն օրն է, որը թուլացնում է այդ հույսը։ Եկել է այդ հույսը վերածնելու ժամանակը, միավորելու պատանդներին իրենց ընտանիքների եւ ողջ հրեա ժողովրդի հետ՝ այդ գործարքն ավարտելով»։

99 раввинов и канторов из США призвали премьер-министра Израиля Биньямина Нетаньяху и все соответствующие стороны «завершить сделку, предложенную президентом Байденом и одобренную Катаром, Египтом и Советом Безопасности ООН, и оказать столь необходимую помощь страдающим», сообщает агентство The Jewish Telegraph.
Раввины заявили, что еврейский народ в Израиле и мировая диаспора не смогут начать свое исцеление, пока 115 заложников, удерживаемых ХАМАС в Газе, не будут возвращены домой.
«Время уходит, и мы должны воспользоваться этой возможностью, чтобы вернуть надежду в регион, - говорится в заявлении раввинов. -  - Каждый день, когда заложников удерживают в Газе, - это день, когда надежда слабеет. Пришло время возродить эту надежду во всей ее красе, воссоединить заложников с их семьями и всем еврейским народом, заключив эту сделку».