Բելառուսի պահանջով Հայաստանում ձերբակալված Դիանա Մոիսեենկոն ազատ է արձակվել, սակայն նա դեռ չի կարող լքել երկիրը։ Այս մասին նա ասել է Ազատություն ռադիոկայանի բելառուսական ծառայությանը։
Մոիսեենկոն սեպտեմբերի 2-ին բերման է ենթարկվել վրաց-հայկական սահմանին, որից հետո նրան տարել են Նոյեմբերյան քաղաքի ոստիկանական բաժանմունք։ «Ինձ տարան մի գրասենյակ, հետո մյուս գրասենյակ, ասացին, որ իրավունք չունեն տեղեկատվություն հրապարակել։ Ինչպես հասկացա, օպերը եկավ ու ասաց, որ հետախուզման մեջ եմ։ Նրանք ինձ տարան տեղի ոստիկանություն։ Այնտեղ արձանագրություն ստորագրեցին և ասացին, որ մինչև դատը 72 ժամով կկալանավորեն։ Բնականաբար, ես շոկի մեջ էի»,- ասաց նա:
Նրա խոսքով՝ ինքը նույն օրը ազատ է արձակվել, իսկ սեպտեմբերի 3-ին գնալու է փաստաբանի մոտ՝ Երևան։ «Տեսականորեն ինձ չեն կարող արտահանձնել, բայց մտավախություն ունեմ, որ Բելառուսից ուժայինները կարող են գալ և ինձ տանել։ Ես չգիտեմ, թե որքանով է սա իրատեսական։ Ուստի ես արդեն հայց եմ ներկայացրել Հայաստանում քաղաքական ապաստան ստանալու համար»,- ասել է Մոիսեենկոն։
Հարուցվել է քրեական գործ Քրեական օրենսգրքի 342 հոդվածի հատկանիշներով («Հասարակական կարգը կոպտորեն խախտող գործողություններ կազմակերպելը և նախապատրաստելը, կամ դրանց ակտիվ մասնակցելը»): Գործում կա 150 էջ, մանրամասները նրան անհայտ են։
«Ենթադրվում է, որ ես նույնպես ներգրավված եմ իմ հայրիկի գործով, այնտեղ ասվում է, որ ես և հայրս դավադրության մեջ ենք եղել և միասին մասնակցել ենք բողոքի ակցիաներին», - ասաց նա: Մոիսեենկոն նախկին քաղբանտարկյալ Անդրեյ Իվանյուշինի դուստրն է։ Նա Բելառուսը լքել է 2023 թվականին։
2024 թվականի փետրվարին բելառուս Յարոսլավ Նովիկովը ձերբակալվել էր հայ-վրացական սահմանին։ Բելառուսում նրա նկատմամբ քրեական գործ է հարուցվել զինվորական ծառայությունից խուսափելու համար (Բելառուսի Հանրապետության քրեական օրենսգրքի 435-րդ հոդվածի 1-ին մաս): Անցյալ տարվա սեպտեմբերին Բելառուսի իշխանությունները նրան միջպետական հետախուզման մեջ էին մտցրել։
Բելառուսի պահանջով ՀՀ-ում ձերբակալված Դիանա Մոիսեենկոն ազատ է արձակվել. նա ապաստանի դիմում է ներկայացրել

Задержанную в Армении по запросу Беларуси Диану Моисеенко отпустили, но покинуть страну она пока не может. Об этом она рассказала белорусской службе Радио Свобода.
Моисеенко задержали на грузинско-армянской границе второго сентября, после чего увезли в отделение полиции в городе Ноемберян. «Отвели в один кабинет, потом в другой – сказали, что не имеют права разглашать информацию. Пришел, как я поняла, опер и сказал, что я в розыске. Увезли меня в местную полицию. Там подписали протокол и сказали, что задерживают до суда на 72 часа. Естественно, у меня был шок», – рассказала она.
По ее словам, в тот же день ее отпустили, третьего сентября она поедет к адвокату в Ереван. «По идее, экстрадировать меня не могут, но у меня есть опасения, что за мной силовики могут приехать из Беларуси и забрать меня. Не знаю, насколько это реально. Поэтому я уже подала прошение о политическом убежище в Армении», – сообщила Моисеенко.
Уголовное дело возбудили по статье 342 УК («Организация и подготовка действий, грубо нарушающих общественный порядок, либо активное участие в них»). В деле 150 страниц, по подробности ей неизвестны.
«Якобы я прохожу и по делу папы – там фигурирует, что мы с папой были в сговоре и вместе участвовали в протестах», – рассказала она. Моисеенко – дочь бывшего политзаключенного Андрея Иванюшина. Она уехала из Беларуси в 2023 году.
В феврале 2024 года на армянско-грузинской границе задержали белоруса Ярослава Новикова. В Беларуси против него возбудили уголовное дело об уклонении от службы в армии (часть 1 статьи 435 УК РБ). В сентябре прошлого года белорусские власти объявили его в межгосударственный розыск.