ԱՄՆ բանակը (ցամաքային զորքերը) պայմանագիր է կնքել ԱՄՆ պաշտպանական U.S. Ordnance ընկերության հետ մոտ 15 միլիոն դոլար արժողությամբ M60 գնդացիրների մատակարարման համար: Վաշինգտոնը զենքն, ըստ ամենայնի, կփոխանցի Ուկրաինային, գրում է The War Zone-ը։
Նշվում է, որ «առեղծվածային» ԱՄՆ զինվորականները համաձայնագրի շրջանակում կստանան M60E6 և M60E4 գնդացիրների չճշտված քանակություն, ինչպես նաև M60-ի նախկին մոդիֆիկացիաների վերասարքավորած հավաքածուներ։ Դեռ տարեսկզբին ԱՄՆ բանակը հայտարարել էր, որ շահագրգռված է գնելու այս գնդացիրները, որոնք դադարել էին կիրառվել մի քանի տասնամյակ առաջ, սակայն չեն հստակեցրել՝ ում համար է այն և ինչ նպատակով է գնվելու։
Ինչպես նշել է The War Zone-ը, զենքը կարող է նախատեսված լինել ԱՄՆ օտարերկրյա դաշնակցի կամ գործընկերոջ, օրինակ՝ Ուկրաինայի համար։ Մեծ է հավանականությունը, որ M60 գնդացիրների բանակի նոր գնումները Կիևին սպասվող ռազմական օգնության փաթեթի մաս են կազմում։
Միևնույն ժամանակ, չի բացառվում, որ գնումները Ուկրաինային չեն առնչվում և անհրաժեշտ են ԱՄՆ բանակին՝ փորձարկման և ուսումնական նպատակներով։

Армия США (сухопутные войска) заключила контракт с оборонной компанией U.S. Ordnance на поставку неуказанного количества пулеметов М60 на сумму около $15 млн. Оружие Вашингтон может передать Украине, пишет издание The War Zone.
Согласно его данным, в рамках «таинственного» соглашения американские военные получат неустановленное количество пулеметов M60E6 и M60E4, а также комплекты для переоборудования прошлых модификаций M60. Еще в начале года армия заявила о своей заинтересованности в покупке этих пулеметов, которые перестали использоваться несколько десятилетий назад, но при этом не уточнила, для кого и для каких целей.
Как отметило издание, оружие может быть предназначено для иностранного союзника или партнера США, например, для Украины. Имеется вероятность, что новые закупки М60 армией являются частью предстоящего пакета военной помощи Киеву.
В то же время есть также вероятность, что закупки не связаны с Украиной, и необходимы армии США в испытательных и учебных целях.