Սաուդյան Արաբիայի իշխանություններն, ամենայն հավանականությամբ, կհամաձայնեն դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատել Իսրայելի հետ, եթե ԱՄՆ նախագահական ընտրություններում հաղթի հանրապետական թեկնածու Դոնալդ Թրամփը։ Դրա մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
Նշվում է, որ Սաուդյան Արաբիայի թագաժառանգ Մուհամեդ բեն Սալման Ալ Սաուդը կարող է աջակցել Իսրայելի հետ գործարքին, եթե այն կնքվի Թրամփի միջնորդությամբ։ Միևնույն ժամանակ, ըստ գործակալության, Սաուդյան Արաբիայի ղեկավարության հետ բանակցություններին կմասնակցի ԱՄՆ նախկին նախագահ Ջարեդ Քուշների փեսան, որը, ենթադրաբար, շարունակել է այս հարցով կապեր պահպանել Մուհամմեդ բեն Սալմանի հետ անգամ 2020 թվականի ընտրություններում Թրամփի պարտությունից հետո։
Ըստ Reuters-ի աղբյուրների՝ Սաուդյան Արաբիայի և Իսրայելի միջև հարաբերությունների կարգավորման հարցում առաջընթաց կգրանցվի նույնիսկ այն դեպքում, եթե ԱՄՆ նախընտրական մրցավազքն ավարտվի դեմոկրատ թեկնածու Քամալա Հարիսի հաղթանակով։ Բայց այդ դեպքում ավելի շատ ժամանակ կպահանջվի Իսրայելի հետ գործարք կնքելու համար, ենթադրում են գործակալության զրուցակիցները։
Սաուդյան Արաբիան և Իսրայելը երկար ժամանակ ջանքեր են գործադրում հարաբերությունները կարգավորելու համար։ Սակայն այս գործընթացը կասեցվեց 2023 թվականին Մերձավոր Արևելքում իրավիճակի սրումից հետո։ 2024 թվականի սեպտեմբերին Մուհամեդ բեն Սալմանը, ըստ Reuters-ի, հայտարարել է, որ առանց անկախ պաղեստինյան պետության ստեղծման իր երկիրը չի ճանաչի Իսրայելը։

Власти Саудовской Аравии могут пойти на установление дипломатических отношений с Израилем в случае победы на президентских выборах в США кандидата от республиканцев Дональда Трампа. Об этом со ссылкой на источники сообщило агентство Reuters.
По его данным, наследный принц Саудовской Аравии Мухаммед бен Сальман Аль Сауд может поддержать сделку с Израилем, если она будет заключена при посредничестве Трампа. При этом, по информации агентства, в переговорах с саудовским руководством будет принимать участие зять экс-президента США Джаред Кушнер, который якобы продолжил поддерживать контакты с Мухаммедом бен Сальманом по этому вопросу даже после поражения Трампа на выборах 2020 года.
По утверждению источников Reuters, прогресс в нормализации отношений между Саудовской Аравией и Израилем будет достигнут, даже если предвыборная гонка в США завершится победой кандидата от демократов Камалы Харрис. Но в таком случае для заключения сделки с Израилем может потребоваться больше времени, полагают собеседники агентства.
Саудовская Аравия и Израиль долгое время предпринимают усилия для нормализации отношений. Однако этот процесс был приостановлен после обострения обстановки на Ближнем Востоке в 2023 году. В сентябре 2024 года Мухаммед бен Сальман, как передает Reuters, заявил, что его страна не признает Израиль без создания независимого палестинского государства.