Լեհաստանին շատ ավելի մեծ բանակ է հարկավոր, ինչին դժվար կլինի հասնել՝ հաշվի առնելով իր ծերացող բնակչությունը, եթե նա ցանկանում է պաշտպանվել պատերազմից, որին այս սերունդը, թվում է, անկասկած, կբախվի, ասել է երկրի զինված ուժերի գլխավոր շտաբի պետ, գեներալ Վիսլավ Կուկուլան, հաղորդում է RAP-ը։
«Ամեն ինչ խոսում է այն մասին, որ մենք այն սերունդն ենք, որը ոտքի է կանգնելու մեր երկիրը պաշտպանելու համար։ Եվ ոչ ես, ոչ էլ ձեզանից որևէ մեկը մտադիր չէ պարտվել այս պատերազմում։ Մենք կհաղթենք, կվերադառնանք ու կշարունակենք կառուցել Լեհաստանը, բայց ինչ-որ բան պետք է տեղի ունենա։ Մենք պետք է ստեղծենք զինված ուժեր, որոնք պատրաստված են նման գործողությունների համար», - ուրբաթ օրը Վրոցլավի բանակային համալսարանի ռազմական ակադեմիայում ասել է Կուկուլան:
Լեհ գեներալի խոսքով՝ ժողովրդագրական ճգնաժամը կդանդաղեցնի համալրման տեմպերը։
«Հակառակորդի ներուժն այնքան մեծ է, որ մենք պետք է շատ ավելի մեծ բանակ ստեղծենք, ինչը նշանակում է, որ մենք պետք է իրականացնենք նաև ընդհանուր ծառայության մոդել», - մեջբերում է գործակալությունը Կուկուլուի խոսքերը:
Ընդհանուր ծառայությունը վերաբերում է պարտադիր զինվորական պատրաստությանը և ծառայությանը, որը ներկայումս չի կիրառվում:
Լեհաստանի պաշտպանության նախարարության տվյալներով՝ մինչև տարեվերջ լեհական բանակը կունենա ավելի քան 207500 զինվոր, ինչը կդառնա ՆԱՏՕ-ի երրորդ ամենամեծ բանակը ԱՄՆ-ից և Թուրքիայից հետո:
Հուլիսին Կուկուլան ասել էր, որ Լեհաստանը պետք է պատրաստի իր զորքերը լայնամասշտաբ հակամարտության: Լեհաստանի հարաբերությունները Ռուսաստանի և նրա դաշնակից Բելառուսի հետ կտրուկ վատթարացել են Ուկրաինայում պատերազմի սկսվելուց հետո։

Польше понадобится гораздо более многочисленная армия, чего может быть трудно достичь, учитывая ее стареющее население, если она хочет защитить себя от войны, с которой, похоже, неизбежно столкнется это поколение, заявил начальник генерального штаба вооруженных сил страны генерал Вислав Кукула, передает РАР.
«Все указывает на то, что мы - то поколение, которое встанет с оружием в руках на защиту нашей страны. И ни я, ни кто-либо из вас не намерены проигрывать эту войну. Мы победим, мы вернемся и продолжим строить Польшу, но что-то должно произойти. Мы должны создать вооруженные силы, подготовленные к такого рода действиям», - сказал Кукула в пятницу в военной академии Университета сухопутных войск во Вроцлаве.
По словам польского генерала, демографический кризис снизит темпы набора.
«Потенциал противника настолько велик, что мы должны создать гораздо более многочисленную армию, а это означает, что мы также должны внедрить модель общего обслуживания», - цитирует агентство Кукулу.
Общее обслуживание относится к обязательной военной подготовке и прохождению службы, которая в настоящее время не применяется.
Согласно данным министерства обороны Польши, к концу года численность польской армии превысит 207 500 солдат, что делает ее третьей по численности армией НАТО после Соединенных Штатов и Турции, согласно данным министерства обороны Польши.
В июле Кукула заявил, что Польша должна подготовить свои войска к полномасштабному конфликту. Отношения Польши с Россией и ее союзником Беларусью резко ухудшились после начала войны в Украине.