ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը Իսրայելում պաղեստինյան ՀԱՄԱՍ խմբավորման ահաբեկչության և Գազայի հատվածում մարտական գործողությունների սկզբին նվիրված իր ելույթում դիմել է միջազգային հանրությանը` կոչ անելով դատապարտել ՀԱՄԱՍ-ի գործողությունները, ներառյալ ավելի քան 250 պատանդի առևանգումը։
«Եկել է պատանդներին ազատելու ժամանակը։ Եկել է զենքը լռեցնելու ժամանակը: Եկել է տարածաշրջանն ընդգրկած տառապանքները դադարեցնելու ժամանակը», - ասել է Անտոնիո Գուտերեշը՝ խաղաղության, միջազգային իրավունքի վերականգնման և բոլոր զոհերի և վերապրածների համար արդարության կոչ անելով:
Խոսելով դաժան հաշվեհարդարի հետևանքների մասին՝ Գուտերեշը նշել է, որ այդ օրը սանձազերծված ահաբեկչությունը հանգեցրեց «ցնցող բռնության և արյունահեղության ալիքի»։
«Մեկ տարի առաջ սարսափելի հարձակումներին հաջորդած պատերազմը շարունակում է կյանքեր կործանել և մարդկային խորը տառապանք պատճառել Գազայի պաղեստինցիներին, իսկ այժմ էլ՝ Լիբանանի ժողովրդին», - ասել է նա՝ հավելելով, որ ինքը «հաճախ և հստակ է արտահայտվել  այս առիթով»:
Նա ասել է, որ ՄԱԿ-ը «հավատարիմ է բոլոր պատանդներին ազատ արձակելու, ամբողջ տարածաշրջանում տառապանքին վերջ տալու և միջազգային իրավունքի և արդարության սկզբունքներին համապատասխան կայուն խաղաղություն հաստատելու գործին»:
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը նաև կոչ է արել միջազգային հանրությանը «երբեք չդադարեցնել Իսրայելի և Պաղեստինի միջև հակամարտության համար երկարատև լուծում որոնելու աշխատանքը», որի դեպքում Մերձավոր Արևելքի բոլոր երկրները կարող են վերջապես միասին ապրել «խաղաղության, արժանապատվության և փոխադարձ հարգանքի պայմաններում»։

Генеральный секретарь ООН Антониу Гуттериш в своем обращении, приуроченном к теракту палестинской группировки ХАМАС в Израиле и началу боевых действий в секторе Газа, выступил с обращением к мировому сообществу, призвав осудить действия ХАМАС, включая похищение более 250 заложников.
«Настало время освободить заложников. Пришло время заставить замолчать оружие. Пришло время прекратить страдания, охватившие регион», - заявил Антониу Гутерриш, призвав к миру, восстановлению международного права и справедливости для всех жертв и выживших.
Говоря о последствиях жестокой расправы, Гуттериш отметил, что террор, развязанный в тот день, привел к «волне шокирующего насилия и кровопролития».
«Война, последовавшая за ужасными нападениями, совершенными год назад, продолжает разрушать жизни и причинять глубокие человеческие страдания палестинцам в Газе, а теперь и народу Ливана», - сказал он, добавив, что он «часто и ясно высказывался по этому поводу».
Он сказал, что ООН «привержена делу освобождения всех заложников, прекращения страданий во всем регионе и установления прочного мира в соответствии с принципами международного права и справедливости».
Генсек ООН также призвал международное сообщество «никогда не прекращать работу по поиску прочного решения» конфликта между Израилем и Палестиной, при котором все страны Ближнего Востока наконец смогут жить вместе «в мире, достоинстве и уважении друг к другу».