Նիդեռլանդների պաշպանության նախարար Ռուբեն Բրեքելմանսը հայտնել է, որ ուկրաինացի զինվորականները ստացել են առաջին F-16 կործանիչները, որոնք տրամադրել է իր երկիրը։
Բրեքելմանսը, որն այցելել է Ուկրաինա, հոկտեմբերի 6-ի երեկոյան X սոցցանցում գրել է, որ կարող է առաջին անգամ հաստատել Ուկրաինայի ԶՈւ-ին առաջին նիդեռլանդական F-16-ների տրամադրման մասին։ «24 ինքնաթիռների մնացած մասը կմատակարարվի հաջորդ ամիսների ընթացքում»,- գրել է Նիդեռլանդների պաշտպանության նախարարը՝ չնշելով, թե քանի կործանիչ է մտել առաջին խմբաքանակի մեջ։
Նա նաեւ ընդգծել է, որ անձամբ համոզվել է Ուկրաինային կործանիչներ տրամադրելու անհրաժեշտության մեջ։ «Խարկովում ես տեսա ռուսական ավիահարվածների ավերածությունները եւ մշտապես լսում էի օդային տագնապի ազդանշանները»,- գրել է նա։

Министр обороны Нидерландов Рубен Брекельманс заявил,  что украинские военные получили первые истребители F-16, которые им предоставила его страна.
Брекельманс, посещающий Украину с визитом, написал вечером 6 октября в соцсети X, что может впервые подтвердить поставку ВСУ первых нидерландских F-16. «Остальные из 24 самолетов будут поставлены в течение следующих месяцев», — написал глава Минобороны Нидерландов, не уточняя, сколько истребителей входило в первую партию.
Министр обороны также подчеркнул, что лично убедился в необходимости передачи Украине истребителей. «В Харькове я видел разрушения от российских авиаударов и постоянно слышал сигналы воздушной тревоги», — написал он.