Եվրամիության անդամ երկրները սկսել են ուղիներ փնտրել Ուկրաինայի ֆինանսավորման հարցում Հունգարիայի վետոն շրջանցելու համար, քանի որ Բուդապեշտը արգելափակում է Բրյուսելի կողմից Կիևին ավելի քան 6 միլիարդ եվրո օգնություն հատկացումը: Դրա մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրներին։
Նշվում է, որ ԵՄ դիվանագիտական ​​ծառայությունն արդեն ուղիներ է փնտրում՝ թույլ տալու այսպես կոչված Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամում համայնքի անդամներին կամավոր ներդրումներ կատարել: Նշվում է, որ դա Ուկրաինայի ֆինանսավորման վերաբերյալ որոշումներ ընդունելիս հնարավորություն կտա ապագայում խուսափել ԵՄ բոլոր անդամների «միաձայն աջակցության անհրաժեշտությունից»։ ԵՄ դեսպանները երեքշաբթի կհանդիպեն և կքննարկեն այս ծրագրի մանրամասները։ Ըստ Bloomberg-ի՝ դեռևս հայտնի չէ, թե որքան աջակցություն կարող է ստանալ կամավոր ներդրումների գաղափարը, քանի որ դաշինքի հիմնական որոշումներից շատերը պետք է միաձայն ընդունվեն:
Ավելի վաղ Financial Times-ը հայտնել էր, որ Եվրամիության անդամ երկրները համաձայնել են Ուկրաինային մինչև տարեվերջ տրամադրել մոտ 44,48 միլիարդ դոլարի նոր վարկ՝ անկախ ԱՄՆ-ի մասնակցությունից։
Ըստ պարբերականի՝ նման քայլը կարող է ձեռնարկվել Բրյուսելի այն մտավախությունների ֆոնին, որ Բուդապեշտը կխանգարի ԱՄՆ-ին տրամադրել այն երաշխիքները, որոնք անհրաժեշտ են ռուսական սառեցված ակտիվներով վարկի մարմանը մասնակցելու համար։ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի կառավարությունը փորձում է հետաձգել որոշումը մինչև ԱՄՆ նախագահական ընտրությունները, սակայն ԵՄ-ն հիմա պետք է այլընտրանք պատրաստի, որպեսզի օգնությունը Կիև հասնի մինչև տարեվերջ։ Հունգարական վետոն շրջանցելու համար որոշումը ենթադրաբար պետք է ընդունվեր ԵՄ երկրների ձայների մեծամասնությամբ, այլ ոչ թե միաձայն։

European Union countries have started studying ways to bypass Hungary's veto on Ukraine's financing as Budapest blocks Brussels from allocating more than 6bn euros in aid to Kyiv. This was reported by the Bloomberg news agency citing sources.
According to them, the EU diplomatic service is already exploring ways to “allow members of the community to make voluntary contributions” to the so-called European Peace Fund. It is noted that this would make it possible in the future to avoid the currently required “unanimous support” of all EU members when making decisions on financing Ukraine. The agency's interlocutors emphasized that EU ambassadors will meet on Tuesday to discuss the details of the plan. According to Bloomberg estimates, it is not yet known what kind of support the idea of voluntary contributions could receive since “many key decisions of the bloc must be taken unanimously.”
Earlier, the Financial Times reported that the EU had agreed to provide Ukraine with a new loan worth about $44.48 billion by the end of the year, regardless of US participation. According to it, such a step may be taken amid Brussels' fear that Budapest will prevent the US from providing the guarantees needed to participate in the loan repayment by frozen Russian assets. Hungarian Prime Minister Viktor Orban's government is trying to delay the decision until after the U.S. presidential election, but the EU must now prepare an alternative to ensure aid reaches Kyiv before the end of the year. The decision was supposed to be made by a majority vote of EU countries rather than unanimously in order to bypass the Hungarian veto.