Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշյանը քննադատել է Միացյալ Նահանգների և Եվրոպայի կառավարություններին` Իսրայելին աջակցելու համար, որը, ըստ նրա, «խղճի խայթ չի զգում մարդկանց ջարդերի համար», գրում է Tasnim-ը։
Երեքշաբթի Փեզեշյանը հանդիպել է մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության ոլորտի փորձագետների և պաշտոնյաների հետ՝ տոնելու ԱՄՆ-ից հարյուրավոր հին պարսկական կավե տախտակների վերադարձը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը քննադատել է Միացյալ Նահանգներին և Եվրոպային «տարածաշրջանում իսրայելական վայրագ ռեժիմը հիմնադրելու և հովանավորելու համար»։
Նա նաև քննադատել է Իսրայելին «զանգվածային սպանությունների քարոզարշավում որևէ կանոնի հետևելուց հրաժարվելու համար»: Փեզեշյանն ասել է, որ «Իրանը քննադատող ինքնահռչակ մարդու իրավունքների կողմնակիցները պետք է նկատողություն ստանան Իսրայելի կողմից կանանց ու երեխաների սպանության վերաբերյալ լռության համար»:

President of Iran Masoud Pezeshkian hammered the US and the European governments for supporting the “savage” Israeli regime, which he said feels no compunction about massacring people, reports Tasnim News Agency.
Pezeshkian on Tuesday had a meeting with a group of experts and officials of the cultural heritage and tourism sector on the occasion of the return of hundreds of ancient Persian clay tablets from the US.
In comments at the meeting, the president took a swipe at the US and Europe for founding the “savage” regime of Israel in the region and sponsoring it.
He also lashed out at Israel for “refusing to comply with any rules in its campaign of massacre” and for advocating human rights at the same time
Pezeshkian said the self-proclaimed supporters of human rights that criticize Iran must be reprimanded for their silence on the “Israeli killing of women and children."