Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշյանը քննադատել է Միացյալ Նահանգների և Եվրոպայի կառավարություններին` Իսրայելին աջակցելու համար, որը, ըստ նրա, «խղճի խայթ չի զգում մարդկանց ջարդերի համար», գրում է Tasnim-ը։
Երեքշաբթի Փեզեշյանը հանդիպել է մշակութային ժառանգության և զբոսաշրջության ոլորտի փորձագետների և պաշտոնյաների հետ՝ տոնելու ԱՄՆ-ից հարյուրավոր հին պարսկական կավե տախտակների վերադարձը:
Հանդիպման ընթացքում նախագահը քննադատել է Միացյալ Նահանգներին և Եվրոպային «տարածաշրջանում իսրայելական վայրագ ռեժիմը հիմնադրելու և հովանավորելու համար»։
Նա նաև քննադատել է Իսրայելին «զանգվածային սպանությունների քարոզարշավում որևէ կանոնի հետևելուց հրաժարվելու համար»: Փեզեշյանն ասել է, որ «Իրանը քննադատող ինքնահռչակ մարդու իրավունքների կողմնակիցները պետք է նկատողություն ստանան Իսրայելի կողմից կանանց ու երեխաների սպանության վերաբերյալ լռության համար»:

Президент Ирана Масуд Пезешкиан раскритиковал правительства США и Европы за поддержку Израиля, который, по его словам, «не испытывает угрызений совести из-за массовых убийств людей», передает Tasnim.
Пезешкиан во вторник провел встречу с группой экспертов и должностных лиц сектора культурного наследия и туризма по случаю возвращения сотен древних персидских глиняных табличек из США.
В ходе встречи президент обрушился с критикой на США и Европу за то, что они «основали «дикий» режим Израиля в регионе и спонсируют его».
Он также обрушился с критикой на Израиль «за отказ соблюдать какие-либо правила в своей кампании массовых убийств». Пезешкиан заявил, что «самопровозглашенные сторонники прав человека, критикующие Иран, должны получить выговор за их молчание по поводу убийств Израилем женщин и детей».